U svijetu je 57 novinara ubijeno 2016. godine tokom obavljanja svog posla u odnosu na 67 koliko ih je stradalo 2015, posebno u ratom zahvaćenim zemljama, saopštio je danas godišnji bilans organizacije Reporteri bez granica (RSF).
Sirija je postala "pakao" 2016, i sa 19 ubijenih novinara vodi po broju nastradalih pripadnika te profesije u svijetu, slijedi Avganistan, gdje je poginulo 10 novinara, Meksiko sa devet, Irak sedam i Jemen gdje je ubijeno pet novinara, navela je ova nevladina organizacija.
Pored toga ove godine je stradalo i devet blogera i osam saradnika medija, što znači ukupno 74 izvještača ubijenih "zbog obavljanja svoje misije informisanja", navodi RSF u svom godišnjem bilansu.
Smanjenje broja nastradalih novinara ove godine u odnosu na prošlu objašnjava se time što sve više novinara bježi iz zemalja koje su postale suviše opasne kao što su Sirija, Irak, Lilbija, ali s druge strane su Jemen, Avganistan, Bangladeš i Burundi postali djelimično "crne rupe za informisanje gdje vlada nekažnjivost", navodi ova organizacija.
Skoro svi novinari poginuli su u sopstvenim zemljama, osim njih četvoro koji su izgubili život dok su bili u nekoj stranoj zemlji.
Sa 19 nastradalih novinara 2016. u odnosu na devet 2015. Sirija je postala zemlja sa najvećim brojem poginulih novinara na svijetu.
Među žrtvama je Osama Džuma 19-ogodišnji snimatelj za britansku agenciju Images Live, koji je ubijen 5. juna dok je pokrivao operaciju spasavanja poslije bombardovanja stambene četvrti u Alepu.
Sa devet ubijenih novinara 2016. Meksiko ostaje zemlja sa najviše žrtava iz te profesije u Americi, navodi RSF i dodaje da je to takođe zemlja u miru u kojoj ima najviše žrtava među novinarima.
Najmanje 780 novinara ubijeno je poslednjih deset godina zbog obavljanja svoje profesije, prema računici te nevladine organizacije.
Bonus video: