SAD ni evropske sile, kako se čini, nisu bile svjesne da Rusija i Turska dogovaraju primirje i evakuaciju u Alepu, a nakon što su snage predsjednika Bašara al Asada ponovo zauzele taj opustošeni grad, to bi mogla postati nova sirijska svakodnevnica u kojoj je Zapad više posmatrač nego aktivni učesnik, navodi agencija Blumberg u svojoj analizi.
Kako Blumberg navodi, vojna pobjeda Asada u Alepu, humanitarna kriza, kao i postepen razvoj odnosa Rusije i Turske u Siriji predstavljaju značajan poraz za spoljnu politiku SAD. Taj poraz će imati odjeke na Bliskom istoku a administraciji Donalda Trampa ostaviće težak izbor - da li da igra drugorazrednu ulogu u regionu ili da pokuša da tu uđe na mišiće, spriječavajući Rusiju i Tursku da podjele uticajne sfere.
Iako je evakuacija iz Alepa planirana za srijedu ujutro bila odložena zbog ponovnih borbi, pri čemu strane okrivljuju jedna drugu kao i obično, pregovori se nastavljaju a zapadne zemlje nisu dio tih pregovora.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov kazao je da nema svrhe da razgovara sa SAD i da se pokazalo da su pregovori sa Turskom efikasniji od višemjesečnog sjedenja sa SAD, navodi Blumberg.
Portparol Stejt departmenta Džon Kirbi kazao je da SAD nisu znale ništa o tome da se vode bilateralni razgovori kako bi se postigao dogovor o primirju i evakuaciji u Alepu.
Dok su mediji na Zapadu analizirali poruke sa Tvitera koje su stizale iz razrušenog Alepa, Rusija i Turska su vodili razgovore sa predstavnicima pobunjenika kao i režima sirijskog predsjednika da bi postigli prekid neprijateljstava i dogovorili ekavukaciju stanovnika.
Rusko-turski dogovor je uključivao i plan o povlačenju pobunjenika koji bi poštedjeli civile daljeg krvoprolića, što bi omogućilo Moskvi i Ankari da istaknu humanitarne zasluge i predstave se kao mirotvorci, navodi Blumberg.
Činilo se da ambasadorka SAD u Ujedinjenim nacijama Samanta Pauer nije znala da je postignut takav dogovor u trenutku kada je u Savjetu bezbjednosti UN optužila Asada, sirijski režim i Iran da žele da navuku omču oko vrata civila u Alepu.
Postalo je jasno da je Rusija iskoristila ranije pregovore koje je vodila sa SAD o primirju u Alepu kao paravan za operaciju sa samo jednim ciljem, a to je vojna pobjeda Asada, ocjenjuje Blumberg.
U utorak popodne, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Fransoa Oland su u Berlinu na pres konferenciji govorili o užasnoj situaciji u Alepu, ne dajući indicije da su upoznati da se priprema rusko turski dogovor u Alepu. Merkel i Oland su tom prilikom kritikovali i optužili Rusiju da blokira pregovore.
Sporazum o primirju i evakuaciji je objavljen u utorak uveče, a Merkel i šef njemačke diplomatije Štajnmajer su nakon toga razgovarali sa ruskim zvaničnicima. Kremlj je interpretirao njihov razgovor tako što je objavio da je dogovoreno da kancelarka i ruski lider Putin intenziviraju bilateralne kontakte, čime je na prikriven način sugerisano da je Merkel izrazila nezadovoljstvo što nije bila dovoljno informisana.
Blumberg navodi da se to događa kada zapadne sile nisu voljne da se bore a ni da postignu dogovor.
Agencija dalje navodi da interesi Rusije i Turske u Siriji nisu baš idealno usklađeni, pošto je predsjednik Erdogan ljuti Asadov neprijatelj dok je Putin njegov saveznik. Osim toga, Kurdi u Siriji su za Erdogana veliki problem jer on smatra da destabilizuju stanje u Turskoj, dok ih je ruski lider tiho podržao.
Ako se Rusija i Turska sada još dogovore kako da riješe pitanje zajedničke prijetnje, Islamske države, doći će u situaciju da pregovaraju i o poslijeratnom rješenju sa predstavnicima različitih strana u Siriji.
Bonus video: