Karačajsko jezero na Uralu u Rusiji jedno je od najzagađenijih, a moguće i najzagađenije mjesto na planeti. Tu je 1990. godine izmjerena radijacija koja je sto puta veća od količine radijacije kojoj američki radnik po zakonu smije biti izložen tokom godinu dana.
Potrebno je manje od sat vremena da zdrava osoba umre ozračena tolikom radijacijom.
Whatever you do, stay away from Lake Karachay. pic.twitter.com/hCj9J4K9iv
— Curiosity (@curiositydotcom) November 14, 2016
Ovdje nije riječ o prirodnom fenomenu, radijacija i zagađenje rezultat su otpadnih voda iz najveće nuklearne fabrike u Rusiji. Fabrika je do 1990. godine iz niza razloga bila skrivena, malo je ljudi znalo za njeno postojanje, a u tom kontekstu nije se puno vodilo računa o ekologiji jezera, koje se nalazilo nedaleko od fabrike. Zbog svega toga, Karačajsko jezero danas i ne izgleda kao pravo jezero. Ono je puno koncentrata kojim se radijacija drži dalje od obale.
Nuklearna fabrika nedaleko od jezera građena je u tajnosti od 1945. do 1948, a služila je Staljinu za proizvodnji atomske bombe. Jezero je fabrici bilo potrebno zbog hladne vode za reaktore. Gotovo ništa se nije ulagalo u zaštitu radnika i okoline, a voda zagađena sa radijacijom vremenom je ovo mjesto učinila najzagađenijim na svijetu, barem po statistici vašingtonskog Instituta za nadzor odlaganja nuklearnog otpada.
Bonus video: