General Dejvid Goldfejn nominovan je za mjesto vrhovnog oficira američke vojne avijacije 17 godina nakon što je preživio obaranje svog lovca F-16C iznad Srbije, piše B92.
Kako prenosi zvanična publikacija američke vojske "Stars end strajps", Goldfejn će na poziciji prvog čovjeka avijacije zamijeniti Mark Velša koji ide u penziju.
"Osjećam se počastvovano što sam nominovan na mjesto 21. načelnika štaba američke vojne avijacije", rekao je Goldfejn.
Kako se navodi u tekstu "Vojni pilot nekada oboren iznad Srbije, sada je viđen za mjesto na čelu avijacije", Goldfejnov uspon je bio veoma brz i on stiže na novu poziciju nepunih godinu dana nakon što je unaprijeđen u generala sa četiri zvjezdice.
Ipak, kako ističe list, uprkos visokim pozicijama u Združenom štabu vojske SAD i komandi američke avijacije od 2011. do 2015. godine, Goldfejn je najpoznatiji po svojim iskustvima u ratnim dejstvima, a prije svega po iskustvima iz 1999. godine kada je NATO bombardovao Saveznu Republiku Jugoslaviju.
"On je često govorio o noći u kojoj je raketa zemlja-vazduh eksplodirala pored njegovog aviona iznad Beograda 2. maja 1999. godine, kada su SAD i NATO izvodile Operaciju Ujedinjena sila u vazdušnom ratu protiv Slobodana Miloševića i njegovih srpskih snaga nakon brojnih zločina na Balkanu", piše list, a prenosi B92.
Kako se navodi, Goldfejn se katapultirao iz svog aviona F-16C te noći i "nakon pada sa padobranom uspio je da se domogne Kosova gdje ga je dva sata kasnije pokupila spasilačka helikopterska misija".
Međutim, prema dostupnim informacijama ta noć se odvila drugačije i Goldfejn je evakuisan na drugi način.
Goldfejnov F-16C iz sastava 555. lovačkog odreda "Tripl nikl" poletio je iz baze u Avijanu, a oborila ga je 2. maja ekipa 3. raketnog diviziona iz sastava 250. raketne brigade PVO, raktenim sistemom S-125 Neva iz sela Karlovčić u Sremu, piše B92.
Goldfejn je pokušao da preleti do BiH, ali je morao da se katapultira i prizemljio se u ataru sela Sinošević, dok je njegova letjelica pala nakon leta ka jugu, negdje u blizini Šapca.
Po njega je zatim došla spasilačka ekipa sa dva helikoptera, prebacila ga do aerodroma u Tuzli, odakle se vratio u Avijano.
Goldfejn je bio direktan učesnik i u operacijama Pustinjska oluja (Irak, Zalivski rat) i Istrajna sloboda (Avganistan). Ima više od 4.200 sati naleta za komandama više aviona, među kojima su i F-16 i F-117, čiji je jedan primjerak oboren iznad Srbije 1999. godine.
Bonus video: