UN su procjenile da je za humanitarnu pomoć ugroženima u konfliktima i prirodnim katastrofama potrebno 40 milijardi dolara godišnje.
Kako je navedeno, za pomoć ugroženima nedostaje 15 milijardi dolara, a među predlozima kako da se nadoknadi taj iznos je mali dobrovoljni porez na ulaznice za fudbalske utakmice i ostale sportove, avionske karte, koncerte i druge manifestacije.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun predstavio je izveštaj o finansiranju humanitarne pomoći u kojem se navodi da svijet troši oko 25 milijardi dolara za humanitarnu pomoć za 125 miliona ljudi koji su ugroženi ratovima i pirodnim katastrofama, što je 12 puta više u odnosu na 2000. godinu.
"Iako se izdvajaju rekordni iznosi za plemenite humanitarne akcije, darežljivost nikada nije bila tako nedovoljna", rekao je Ban Ki Mun u Dubaiju.
Upozorava se da će, ako se trenutni trend nastavi, troškovi humanitarne pomoći dostići inos od 50 milijardi 2030. godine.
U izveštaju UN pozivaju se vlade sa većim bogatstvom da obezbijede više humanitarne pomoći.
Dodaje se da je 31 od 33 zemalja sa muslimanskom većinom pogođeno konfliktima, a da 1,6 miliona sirijskih izbjeglica ima smanjene obroke, kao i da 750.000 njih nije u mogućnosti da pohađa školu.
"Nažalost, lakše je isporučiti humanitarnu pomoć nego ulagati u politička rješenja", navodi se u izveštaju.
U izvještaju UN takođe se poziva na prestanak rivalstva između humanitarnih organizacija i agencija za razvoj.
Bonus video: