Više od polovine djece u Južnom Sudanu ne pohađa školu, što je najveća stopa u svijetu, saopštio je danas Fond UN za djecu (UNICEF).
U Južnom Sudanu u školu ne ide 51 odsto djece uzrasta između 6 i 15 godina, što je 18 miliona dece, navodi se u saopštenju.
U toj zemlji, koju dvije godine potresaju borbe između vladinih snaga i pobunjenika, čak i prije izbijanja sukoba školu nije pohađalo 1,4 miliona djece. Od izbijanja rata, razoreno je više od 800 škola, a još 400.000 đaka je prestalo da pohađa školu.
Vlada Južnog Sudana i pobunjenici potpisali su u avgustu mirovni sporazum, ali nasilje i dalje traje u pojedinim djelovima zemlje.
Iza Južnog Sudana slijedi Niger, sa 47 odsto djece koja ne idu u školu, pokazuju podaci UNICEF-a.
Od deset đaka koji u Južnom Sudanu upišu osnovnu školu, samo jedan je i završi, dijelom i zbog nedostatka objekata i obrazovanih učitelja, izjavila je šefica UNICEF-a za obrazovanje u Južnom Sudanu Fuong T. Ngujen.
Ona je dodala i da vlada u budžetu izdvaja veoma malo za obrazovanje i da ta oblast ne stagnira, već je primjetno opadanje.
Zvaničnik u Ministarstvu obrazovanja Avelino Androgo rekao je odbrana troši veliki dio budžeta, a da se za obrazovanje izdvaja svega četiri odsto.
Širom svijeta, približno jedno od četvoro djece u ratnim zonama ostaje bez obrazovanja, što je gotovo 24 miliona od više od 109 miliona djece koliko ih živi u zemljama zahvaćenim sukobima, naveo je UNICEF.
Bonus video: