Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je poslije usvajanja rezolucije UN o Siriji da su ostale velike razlike po pitanju sirijskog predsjednika Bašar al Asada koji je "izgubio sposobnost da ujedini zemlju", dok je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ponovo istakao da sirijski narod mora da odluči o sudbini svog predsjednika.
Jednoglasna podrška Savjeta bezbjednosti UN rezoluciji kojom se odobrava mirovni proces u Siriji, predstavlja do sada najveći znak podrške tog tijela nalaženju rješenja građanskog rata u toj zemlji.
Mirovni proces predviđa prekid vatre i početak pregovora vlade i opozicije sljedećeg mjeseca, ali u rezoluciji se ne pominje najspornije pitanje, buduća uloga predsjednika Asada.
SAD, njihovi evropski saveznici, Saudijska Arabija i druge arapske zemlje su do sada insistirale da Asad mora da ode, kao preduslov za početak mirovnog procesa.
Keri je, međutim, rekao da su svi do sada shvatili da zahtjevanje njegovog odlaska unaprijed "u stvari produžava rat".
Rusija i Iran su, s druge strane odbijali pozive drugih dražava na odlazak Asada.
Šef ruske diplomatije je istakao da je njihovo ubjeđenje da sirijski narod mora da odluči o svojoj budućnosti, što podrazumijeva i budućnost sirijskog predsjednika.
Lavrov je rekao novinarima da "nije previše optimističan" o onome što je postignuto juče, ali da je napravljen "veoma važan korak za Sirijce da odrede budućnost svoje zemlje".
Svjetske diplomate su priznale da rezolucijom neće biti okončani sukobi u Siriji, jer je uvođenje i nadgledanje primirja nemoguće u područjima koja kontroliše Islamska država.
Rezolucijom se predviđa da generalni sekretar UN pozove predstavnike siriske vlade i opozicije da se ukljiče u "zvanične pregovore o političkom tranzicionom procesu po hitnom postupku, s ciljem da pregovori počnu početkom januara 2016".
Prema mirovnom planu, u roku od šest mjeseci treba da bude formirana "kredibilna, inkluzivna, nevjerska vlada", a "slobodni i fer izbori", po novom ustavu, pod nadzorom UN, treba da budu održani u roku od 18 mjeseci.
Jedno od pitanja o kojem će se raspravljati je koje grupe će moći da budu dio pregovaračkog tima opozicije, a koje će se smatrati terorističkim organizacijama.
Tokom petogodišnjih sukoba u Siriji je poginulo više od 300.000 ljudi, a procjenjuje se da je četiri miliona ljudi raseljeno.
Bonus video: