Kineski lider Si Đinping otvorio je danas veliku vojnu paradu u kojoj je učestvovalo 12.000 vojnika, uz tenkove, rakete i letjelice, povodom obilježavanja 70. godišnjice poraza Japana u Drugom svjetskom ratu.
Tokom velike smotre na kojoj su prikazana najnovija dostignuća Kine u vojnoj tehnologiji, Peking su nadlijetali lovci i helikopteri koji su u letu formirali broj 70.
Parada je pokazala rastuću vojnu moć Kine i odlučnost Kine da postane vodeća sila Azije.
Predsjednik Si je paradu na trgu Tjenanmen u centru Pekinga otvorio govorom. Pored njega su bili i strani zvaničnici, među kojima ruski predsjednik Vladimir Putin, južnokorejska predsjednica Park Geun-hje i generalni sekretar Un Ban Ki Mun.
Na paradi je bio i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
"Iskustvo rata čini da ljudi još više cijene mir. Bez obzira na razvoj događaja, Kina nikad neće tražiti hegemoniju, Kina nikad neće pokušati da se širi i nikad neće drugima nanijeti patnje kroz koje je ona prošla", rekao je kineski predsjednik.
Si je najavio da će se broj vojnika smanjiti za 300.000 i vojska svesti na oko dva miliona pripadnika.
Kina će ipak i s tom redukcijom ostati najveća vojska na svijetu. Smanjenje broja vojnika dolazi u vrijeme kada razvoj vojne tehnologije to omogućava, navodi agencija AP.
Predsjednik Si je iz limuzine kineske proizvodnje obavio smotru trupa postrojenih pred paradu, i preko razglasa pozdravio vojnike.
U defileu je učestvovalo 12.000 vojnika, s 500 komada vojne opreme, 200 letjelica, čime je predstavljena najmodernija vojna tehnologija Kine.
Predstavljeno je desetak novih balističkih raketa kineske vojske DF21D - "ubica nosača aviona". Rakete dugačke desetak metara, prečnika od oko jednog metra, postavljene su na velike kamione s dvanaest točkova. Domet im se ne zna tačno, a strani vojni stručnjaci smatraju da je između 900 i 1.000 kilometara.
Predstavljena je i najnovija verzija bombardera H-6K, s posadom od samo troje ljudi, upola manje od prethodne verzije tog aviona.
Novo oružje predstavljeno danas na paradi, podstiče spekulacije u vojnim krugovima o sposobnosti Kine da izmijeni odnos snaga na Tihom okeanu gdje je sada najjača američka Sedma flota.
Većina vodećih zemalja svijeta nije poslala je delegacije visokog nivoa na proslavu u Pekingu zbog antijapanskog tona parade i nedavnih kineskih agresivnih poteza u vezi s teritorijalnim sporovima sa susjedima. SAD su poslale samo svog ambasadora.
Kina vojne parade obično održava svakih deset godina, na godišnjicu osnivanja Narodne Republike Kine 1949. godine.
Galerija
Bonus video: