Još nema potrebe za slanjem kopnene vojske u Jemen, rekao je danas portparol koalicije predvođenje Saudijskom Arabijom, koja već šest dana iz vazduha napada položaje šiitskih pobunjenika u toj zemlji.
Brigadni general Ahmed Asiri, rekao je, međutim, da bi takva potreba mogla da iskrsne "u bilo kom trenutku".
Rijad i Teheran međusobno se optužuju za odgovornost za humanitarnu krizu u Jemenu, gdje su u toku vazdušni napadi koalicije koju predvodi Saudijska Arabija.
Humanitarne organizacije su saopštile da su samo u posljednja 24 časa u vazdušnim udarima u Jemenu stradale desetine civila.
"Ako su stradali civili... to nije cilj operacije, ali kolateralne štete su moguće", rekao je portparol međunarodne koalicije Ahmed Aširi.
UNICEF je izrazio žaljenje zbog smrti 62 djeteta koja su stradala u Jemenu, od kada su prije nedjelju dana tamo počeli sukobi.
Vojna koalicija je prije nedjelju dana počela da bombarduje šiitske pobunjenike Hutije i snage lojalne bivšem predsjedniku Aliju Abdulahu Salehu.
Visoki komesar UN za ljudska prava upozorio je da je Jemen na "ivici ponora".
Saudijski ministar spoljnih poslova Saud el-Fejsel je za konflikt u Jemenu optužio šiitske pobunjenike Hutije, Alija Abdulaha Saleha i Iran.
"Šitski borci i bivši predsjednik Saleh, uz podršku Irana, pokušavaju da destabilizuju Jemen', rekao je on.
Iran je sa svoje strane upozorio da bi sukob u Jemenu mogao da se proširi na cijeli Bliski istok.
"Ratno žarište poguraće cijeli region da igra sa vatrom", rekao je zamjenik iranskog ministra spoljnih poslova Amir Abdolahijan i dodao da vojna operacija međunarodne koalicije mora "odmah" prestane.
U ponedjeljak je saopšteno da snage vojne koalicije drže pod kontrolom sve luke u Jemenu.
Huti i njihovi saveznici osvojili su u septembru prošle godine glavni grad Jemena Sanu, a predsjednik države Abed Rabo Mansur Hadi najprije je pobjegao u južni grad Aden, a potom je otišao u Saudijsku Arabiju.
Međunarodne i regionalne sile optužuju Iran da podržava pobunjenike, što i oni i Teheran poriču.
Bonus video: