Još dva tijela su izvučena iz Javanskog mora i otpremljena u jednu vazduhoplovnu bazu na Borneu, u okviru potrage za avionom malezijske kompanije Er Azija, koji je nestao prije četiri dana na letu od Surabaje do Singapura, izvještavaju zvaničnici.
Ovim je ukupan broj tijela dosad izvađenih iz mora povećan na devet. Jedna od žrtava (stjuard), je već sahranjena. U avionu je bilo 162 putnika i članova posade, prenosi Bi Bi Si.
Nepovoljne vremenske prilike i dalje otežavaju potragu za olupinom aviona, u kojoj osim Indonezije učestvuju i Malezija, Australija i Tajland. U zonu potrage je poslat i američki razarač Sampson.
Po mišljenju nekih stručnjaka, avion nije eksplodirao u vazduhu već ga je vjerovatno potopio veliki talas nakon prinudnog slijetanja na vodu.
Avion je nestao s radara nad Javanskim morem tokom oluje, ali nije poslata transmisija koja se uobičajeno emituje kada dođe do pada letjelice ili njenog potapanja.
Ovo, kako smatraju stručnjaci, ukazuje na to da je iskusni bivši vojni pilot izveo prinudno slijetanje u vodu, koje nije imalo razarajući uticaj.
"Lokator pozicije u hitnim situacijama (ELT) bi radio pri udaru, bilo da je to zemlja, more ili dio planine i moj zaključak je da on nije radio jer nije bilo velikog udara", rekao je urednik avio magazina Angkasa Dudi Sudibijo. On vjeruje da je pilot uspio da se spusti na površinu mora.
Ostaje nejasno zašto nije bilo poziva za pomoć iz kokpita, navela je francuska agencija AFP.
Vrata za izlaz u slučaju opasnosti i tobogan na naduvavanje su prvi objekti iz aviona koji su pronađeni, što sugeriše da su prvi putnici započeli proces evakuacije pošto je avion obavio prinudno slijetanje.
Uzrok pada i drugi detalji ostaće nejasni dok ne bude pronađena crna kutija koja bi trebalo da da odgovore na mnoga pitanja, uključujući i zbog čega podvodni lokator nije radio.
Bonus video: