Snage iračkih Kurda, podržane koalicijom koju u borbi protiv ekstremista Islamske države (ISIL) predvode SAD i to vazdušnim napadima na teroriste, približavaju se gradu Sindžaru, koji je od prije pet mjeseci u rukama militanata.
Iračke bezbjednosne snage bore se protiv ekstremista ISIL-a na istoku, blizu granice sa Sirijom, kako bi povratili strateški važan vojni aerodrom Tal Afar, javlja AP.
Bitka za Sindžar i okolnu regiju u fokusu je vojne kampanje čiji je cilj da se povrate teritorije izgubljene tokom ljetošnje ofanzive kada su ekstremisti Islamske države zauzeli djelove sjevernog i zapadnog Irana i susjedne Sirije.
Prošle sedmice borci iračkih Kurda pokrenuli su vojnu operaciju za zauzimanje Sindžara i otvaranje šireg koridora prema planini Sindžar, koja se nalazi nad gradom. Ta vojna akcija rezultirala je evakuacijom nekih od hiljada Jazida, koji su od avgusta, kada je pao Sindžar, bili zarobljeni u planinskoj oblasti.
Danas se čula snažna eksplozija i odjeci bitke koja se čula iz grada Sindžar, dok su vojni avioni bombardovali ciljeve Islamske države.
Portparol kurdskih snaga Džabar Javar izjavio je da ekstremisti još pružaju otpor iz preostalih takozvanih džepova grada u kojima još ima pripadnika grupe Islamska država. On je rekao da Sandžar još nije očišćen, ali nije želeo da govori o detaljima akcije koja je u toku.
U međuvremuenu, iračke anti-terorističke snage pokrenule su juče ofanzivu za preuzimanje vojnog aerodroma u blizini grada Tal Afara koji drže ekstrremisti ISIL, saopštili su zvaničnici u Bagdadu koji nisu željeli da budu imenovani. Tal Afar je grad sa oko 200.000 mješovitog (šiiti i suniti) stanovništva, a lociran je blizu sirijske granice prema istoičnom Sindžaru i zato je strateški važan.
Prema pisanju Fajnenšel tajmsa, moral borcima Islamske države opada, stvaraju se frakcije i počeli su da dezertiraju. "Sve to utiče na Islamsku državu i stavlja na probu koheziju unutar te sile", navodi list i dodaje da u djelovima istočne Sirije, koji su pod kontrolom Islamske države, borci kažu da frustracija raste kako se sa vojnih aktivnosti prelazi na upravljanje.
Borci protiv džihadišta objavili su da su u napadima ubijena dvojica lidera islamista, mada te tvrdnje nisu potvrđene.
Ipak, ti borci koji su tokom leta projurili zapadnim Irakom i istočnom Sirijom, šokirajući tako svijet, još kontrolišu veliku teritoriju i napreduju u zapadnom Iraku. Taj njihov pohod u znatnoj mjeri usporavaju vazdušni napadi koalicije predvođene Amerikom. Ekstremiste ISIL-a ometaju i sukobi sa lokalnim stanovništvom.
"Moral ne opada, on je dostigao dno", izjavio je aktivista opozicije iz oblasti koje kontroliše Sirija Deir Ezor. "Lokalni borci su frustrirani - osjećaju kao da rade većinu posla i da najviše njih umire... strani ratnici koji su mislili da su pošli u jednu avanturu su iscrpljeni", rekao je Ezor, prenosi Fajnenšel tajms.
Jedan aktivista potvrdio je da je Islamska država pogubila oko sto stranih boraca koji su pokušali da dezertiraju iz Rake.
"Nakon pada Mosula u junu, Islamska država se predstavljala kao da je nezaustavljiva i 'prodavala' je svoju misiju kao avanturu", rekao je jedan zvaničnik iz SAD. Dodao je da se dinamika promijenila nakon napada koalicije.
Analitičar Torbjorn Solvet smatra da je jedan od uzroka pada morala promjena aktivnosti - sa borbi na upravljanje. "Ranije su osvajali teritoriju, primoravali sirijsku i iračku vojsku da se povlače", kaže Solvet i dodaje da su oni sada u osnovi okupatori koji pokušavaju da vladaju.
Nakon što su pohrlili u Siriju i Irak tokom perioda brzih pobjeda, neki stranci dovode u pitanje dugu borbu koja je pred njima.
Solvet kaže da u njegovoj analitičkoj organizaciji imaju dosta izvještaja stranih boraca koji kontaktiraju članove porodice i vlasti tražeći način da se vrate kući.
Podaci Opservatorije za ljudska prava od 7. decembra pokazuju da je Islamska država za 80 dana izgubila 1.400 boraca širom Sirije.
Bonus video: