Bil Gejts: Svijet nije spreman za epidemije

Gejts radi na iskorjenjivanju malarije, pa je na konferenciji Američkog društva za tropsku medicinu i higijenu ove nedjelje govorio o svojim ciljevima
0 komentar(a)
Bil Gejts, Foto: Beta-AP
Bil Gejts, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 05.11.2014. 09:46h

Fondacija Bila i Melinde Gejts izdvojila je 50 miliona dolara za borbu protiv ebole.

To je mnogo novca, ali ipak malo u odnosu na iznos koji je Gejts dao za istraživanje malarije – 200 miliona dolara samo ove godine.

Malarija je u 2012. ubila više od 627.000 ljudi, najviše u Zapadnoj Africi, gdje trenutno hara i ebola.

Gejts radi na iskorjenjivanju malarije, pa je na konferenciji Američkog društva za tropsku medicinu i higijenu ove nedjelje govorio o svojim ciljevima, prenosi Bussines insider. Prirodno, govorilo se i o eboli.

Gejts kaže da je epidemija ebole upozorenje, da svijet treba da jedinstveno radi na sprječavanju širenja smrtonosnih bolesti. “Planeta nije spremna za epidemiju. Nekoliko puta nas je zastrašio grip, zbog kog smo uveli neke manje promjene, ali ne dovoljno. Da je ova bolest dva puta zaraznija, bili bismo u velikoj nevolji. Postoje realne šanse da se u narednih nekoliko decenija pojave i zaraznije bolesti od ove. Šta bi moglo da spriječi da se pojavi neki novi oblik SARS-a?”, rekao je on.

Gejts smatra da bi svijet mogao daleko efikasnije da se bori protiv zaraza. On želi da razvije uređaje za bolje praćenje širenja bolesti, što smatra “izvodljivim” i “relativno jeftinim”. Razvijanje takvih alata koštalo bi “nekoliko miliona, a ne milijardi dolara godišnje”.

On takođe želi da ubrza proceduru odobravanja novih lijekova tokom epidemija, poput eliminisanja kontrolne grupe u kliničkim ispitivanjima, koja po pravilu dobija placebo lekove. Naposletku, on želi da na primjeru širenja ebole naučimo kako da reagujemo kada se susretnemo sa nekom još opasnijom bolešću.

Bonus video: