Pripadnici Islamske države (IS) nastavljaju da napreduju na terenu kod sirijskog grada Kobanija, izvještavaju zapadni mediji.
Mediji navode da su islamisti zauzeli štab kurdske milicije koja učestvuje u odbrani tog grada na granici sa Turskom.
U izvještajima se navodi da je IS zauzela skoro polovinu opkoljenog grada, uprkos napadima iz vazduha aviona koalicije koju predvode SAD.
Kurdske snage (pešmerge), ističe BBC, uputile su hitan apel za još oružja i municije, kako bi spriječili napredovanje islamista.
Aktivista iz Kobanija Mustafa Ebdi rekao je da ekstremisti koriste civilna vozila sa kurdskim zastavama kako bi izbjegli paljbu koalicione avijacije, prenio je Frans pres.
Nazivajući Kobani "simbolom otpora IS u Siriji", Ebdi je kazao da je visoka vjerovatnoća da će taj grad pasti.
Situacija je komplikovana bliskim vezama kurdskih branilaca Kobanija i zabranjene Radničke partije Kurdistana u Turskoj, koja je sprovodila višedecenijsku borbu za samoupravu na jugoistoku te zemlje, navodi francuska agencija, dodajući da Ankara veoma oklijeva da omogući da se preko granice doprema oružje ili kurdski borci.
Specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura upozorio je da je približno 12.000 civila još u gradu ili u njegovoj blizini, uključujući 700 uglavnom starijih u centru, i da će ih IS "vjerovatno masakrirati" ako Kobani padne.
Prema njegovim riječima, grad je "bukvalno opkoljen", izuzev uskog ulaza i izlaza iz grada ka granici.
De Mistura je rekao da je između 10 i 13 hiljada ljudi napustilo grad i da se nalazi između Kobanija i turske granice, što predstavlja "humanitarnu tragediju ili katastrofu".
S druge strane, irački zvaničnici uputili su hitan poziv za vojnu pomoć u zapadnoj provinciji Anbar, strahujući da će ta oblast pasti u ruke IS.
Ta džihadistička grupa napada provincijski centar Ramadi i zauzela je vojne baze u toj oblasti.
Jedan američki zvaničnik rekao je AFP-u da je "krhka" situacija u Anbaru, strateški važnoj provinciji u kojoj se nalazi druga po veličini brana.
Pripadnici IS kontrolišu velike djelove teritorije u Siriji i Iraku a zauzimanje Anbara omogućilo bi IS uspostavljanje puta za snabdijevanje i potencijalne napade na glavni grad Iraka, Bagdad.
Saveznici od SAD traže stvaranje tampon zone
Stvaranje zone zabranjenih letova iznad Sirije, što od SAD traže Turska i drugi saveznici, značilo bi da bi administracija predsjednika Baraka Obame morala da se opredijeli između saradnje sa sirijskim predsjednikom Bašarom al Asadom ili aktivira svoju protivvazdušnu odbranu, što bi bilo ekvivalentno ratu.
Obama se dugo opire i jednoj i drugoj opciji, a sami vazdušni udari možda ne bi spriječili ekstremiste Islamske države da nastave sa masakrom u Kobaniju.
AP dodaje da uprkos tome, SAD trenutno ne razmišljaju o promjeni kursa u svojoj jednomjesečnoj operaciji borbe protiv terorizma u Iraku i Siriji.
Sve su učestaliji zahtjevi da se stvori bezbjednosna tampon zona na sirijskoj strani granice sa Turskom, kako bi bio spriječen pad Kobanija, u kome, prema upozorenjima UN, ima masovnih ljudskih žrtava.
"Tampon zona" bi podrazumijevala da Amerikanci i njihovi partneri štite kopno i patroliraju nebom, što bi značilo da je neophodno uvođenje zone zabranjenih letova.
Turska to traži zbog više razloga. Jedan od njih je i što bi uvođenjem zone zabranjenih letova Ankara uspjela da spriječi dalji talas izbjeglica na svoju teritoriju.
Time bi takođe mogao da se sirijskim opozicionim borcima osigura teren za konačno svrgavanje Asada, što je nešto što Turska želi da se desi.
SAD, svjesne mogućih posljedica, žele da fokus ostane na pokušajima da budu pobijeđeni ekstremisti Islamske države.
Neki američki najbliži saveznici, ali i najžešći kritičari Obamine spoljne politike u SAD podržavaju turske zahtjeve.
Francuska je prethodne nedjelje izdala saopštenje u kojem je objavila svoju podršku stvaranju zone zabranjenih letova, a i američki državni sekretar Džon Keri rekao je da je ta ideja vrijedna razmatranja.
S druge strane, američki sekretar odbrane Čak Hejgel pokazao je malo entuzijazma za tu ideju. On je prošle sedmice rekao da su američki lideri spremni da razgovaraju o tampon zoni, ali njeno stvaranje nije u planu.
EU poziva na veću saradnju protiv IS
Evropska unija pozvala je na veću međunarodnu saradnju u borbi protiv grupe Islamska država nakon što su džihadisti zauzeli glavni štab kurdskih boraca koji brane grad Kobani
"Duboko smo zabrinuti zbog bezbjednosne i humanitarne situacije u Kobaniju i ostatku sirijsko-kurdskog samoproklamovanog autonomnog regiona nakon tri sedmice žestokih borbi", navodi se u saopštenju iz kancelarije šefice EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton, prenosi AFP.
"Narod Kobanija je demonstrirao međunarodnoj zajednici svoju riješenost da iskoristi sva sredstva kako bi zaštitio osnovna prava i vrijednosti i odupro se napadima", piše u saopštenju.
U saopštenju se pozivaju EU, Turska i ostali regionalni i međunarodni partneri da "više sarađuju kako bi izolovali i suzbili prijetnju koju predstavlja ISIL".
Galerija
Bonus video: