Guverner Misurija tražio pomoć Nacionalne garde

Sinoć se ponovo čula pucnjava, policija je upotrijebila suzavac i dimne bombe da bi rastjerali demonstrante
1 komentar(a)
Ažurirano: 18.08.2014. 09:40h

Guverner Misurija Džej Nikson naredio je danas Nacionalnoj gardi u Fergusonu da pomogne policiji u obezbjeđivanju reda, nekoliko časova pošto je policija upotrebila suzavac da rastjera demonstrante okupljene zbog ubistva mladog crnca.

Nikson je u saopštenju naveo da će Nacionalna garda, koja je dio rezervnog vojnog sastava SAD, "pomoći u uspostavljanju mira i reda" u predgrađu Sent Luisa u kojem se skoro svake noći okupljaju demonstranti gnijevni zbog ubistva 18-godišnjeg Majkla Brauna kojeg je ubio bijeli policajac.

Autopsija pokazuje da je policajac najmanje 6 puta pucao u nenaoružanog tinejdžera 9. avgusta, u Fergusonu u američkoj državi Misuri, objavio je Njujork tajms.

Policajac je, između ostalog, pucao dva puta u glavu afroamerikancu Majku Baunu (18) i izgleda da meci koji su ga pogodili nijesu bili ispaljeni iz neposredne blizine, pokazali su preliminarni rezultati privatne autopsije koji je izvršio bivši glavni patolog Njujorka dr Majkl Bajden po zahtjevu porodice ubijenog tinejdžera, prenijela je agencija AP.

Ranije juče, glavni američki tuzilac Erik Holder naredio federalnu obdukciju tijela ubijenog u namjeri da uvjeri porodicu i cijelu zajednicu da će biti sprovedena temeljna istraga o smrti koja je izazvala oštre proteste, kritike na račun ponašanja policije Seint Luisa i pozive predsjednika Baraka Obama da se smire, već, devetodnevni nemiri, dodaje Rojters.

Sinoć se ponovo čula pucnjava, policija je upotrijebila suzavac i dimne bombe da bi rastjerali demonstrante pošto je ponovo izbio haos u Fergusonu, gdje se okupilo oko 400 ljudi.

Uoči uvedenog policijskog časa u ponoć u Fergusonu, reagovala je policijska Patrola autoputa Misurija pošto su se čuli pucnji, potvrdio je reporter agencije Rojters mada nije bilo jasno odakle oni dolazi.

Neki mladići nosili su transparente u znak protesta protiv policijske brutalnosti, mnogi su imali svoje ruke podigli u vis, drugi su izazivali pripadnike policije koja je bacala suzavca i dimne bombe, što su navodno reagovali pucnje, ali su bili zasuti molotovljevim koktelima, dodaje AFP.

Odjeljenje policije u predgrađu Sent Luisa našlo se pod oštrom kritikom za smrt Brauna i reagovanje na kasnije proteste.

Sukobe u Fergusona izazvali su, uglavnom crnci protiv uglavnom bjelaca - pripadnika policije u stambenom i poslovnom dijelu predgrađa Sent Luisa, pa je kapetan policijske patrole optužen da je ugrozio na stotine ljudi koji su se okupili kod lokalne crkve na mitingu posvećenom zaštiti njihovih prava da protestuju.

Galerija

Bonus video: