Tutu stopama bivšeg kenterberijskog nadbiskupa: "Legalizovati eutanaziju"

On je dodao da novac potrošen za produžavanje života može da se iskoristi za transplantaciju organa
0 komentar(a)
Dezmond Tutu, Foto: Reuters
Dezmond Tutu, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.07.2014. 10:00h

Južnoafrički nadbiskup Anglikanske crkve Dezmond Tutu opredijelio se za legalizaciju eutanazije, piše danas britanski list Obzerver.

On je dodao da novac potrošen za produžavanje života može da se iskoristi za transplantaciju organa.

"Ne bih volio da se meni produži život na vještački način, jer kakav je kvalitet života pacijenta koji diše uz pomoć aparata i zašto trošiti novac za produžavanje života koji će se na kraju okončati. Bolje bi bilo da se taj novac iskoristi za pomoć porodiljama ili za presađivanje organa", rekao je penzionisani nadbiskup.

"Neki misle da je bolje ukazati palijativnu njegu, drugi smatraju da pacijent treba da bude svjestan do kraja, dok je bolje napustiti svijet u magli sedativa", ocijenio je 82-godišnji Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir.

Tutu se pridružio stavu bivšeg kenterberijskog nadbiskupa Lorda Kerija koji je u petak rekao da je promenio stav o eutanaziji suočen "s nepotrenim patnjama ljudi koji umiru".

Njihove izjave dolaze u trenutku kada ove nedjelje britanski parlament raspravlja o tom pitanju.

Keri i Tutu su se na taj način usprotivili sadašnjem kenterberijskom nadbiskupu Džastinu Velbiju koji je ocijenio da je nacrt zakona o legalizaciji eutanazije "pogrešan i opasan".

Nacrt zakona predviđa eutanaziju u Engleskoj i Velsu za odrasle pacijente kojima je ostalo manje od šest mjeseci života prema navodima ljekarskih stručnjaka.

Sličan nacrt zakona je 2006. godine odbijen zbog protivljenja Anglikanske crkve i nadbiskupa Kerija.

Ljekari u Velikoj Britaniji mogu da dobiju do 14 godina zatvora zbog eutanazije. Uvođenjem novih mjera prije četiri godine, pravosudni organi mogu da ublaže te kazne ili pomiluju ljekara ako se utvrdi da je to uradio iz milosrđa i saosjećanja.

Eutanazija je trenutno legalna u Holandiji, Belgiji i Luksemburgu.

Bonus video: