Čovek iz Šri Lanke, koji je tražio azil u Australiji, spalio se dok je čekao na odluku o vizi, saopštio je danas australijski ministar za imigracije Skot Morison, a pripadnik tamilske izbjegličke grupe rekao je da je preminuli “živio u ogromnom strahu” od deportacije u Šri Lanku.
Leorsin Simanpilaj (29), koji je živio u Gilongu, pored Melburna, dobio je privremenu vizu prije godinu dana, prenijela je agencija AFP.
On je zadobio opekotine na 90 odsto tijela u incidentu u subotu, a preminuo je u nedjelju u bolnici u Melburnu.
Pripadnik Izbjegličkog savjeta Tamila Aran Milvaganam, koji je bio uz Simanpilaja u posljednjim trenucima u bolnici i koji ga je godinama poznavao, rekao je da je on “živio u ogromnom strahu” od slanja u Šri Lanku, u kojoj mu je, kako je vjerovao, život bio ugrožen.
Strahovi od vraćanja su se pojačali kada je vidio mnoge prijatelje smještene u prihvatne centre radi deportacije.
"Zvaničnici imigracionog odjeljenja su ga plašili više puta i tražila od njega da dobrovoljno ode", tvrdi Milvaganam, koji je optužio za prijateljevu smrt “nehumanu australijsku politiku i okrutnost australijske vlade”.
Aktivisti su saopštili da su sedmorica Iranaca, koji traže azil u Australiji, zašili svoje usne u nedjelju u sklopu masovnog štrajka glađu u imigracionom prihvatnom centru na Božićnom ostrvu u Indijskom okeanu.
Prema aktivistima, 400 potencijalnih azilanata odbija hranu zbog smrti Iranca Reze Baratija, ubijenog u nemirima u drugom prihvatnom centru na ostrvu Manus u državi Papua Nova Gvineja u Okeaniji.
Australija ima strogu izbjegličku politiku prema kojoj oni koji su stigli brodovima poslije jula 2013. godine i koji traže azil šalju se u prihvatne centre na ostrva Manus ili Nauru u Pacifiku radi dobijanja privremenih viza.
Više od 24.000 potražioca azila živi u Australiji sa privremenom vizom kakvu je imao čovjek koji se samospalio.
Još 2. 450 njih nalazi se na ostrvima Manus ili Nauru, dok je 823 na Božićnom ostrvu, navela je agencija AFP.
Bonus video: