SAD koristi energetski bum da smanj uticaj Rusije

SAD još ne izvoze prirodni gas, ali je ministarstvo energetike počelo da izdaje dozvole američkim kompanijama za izvoz od 2015
9 komentar(a)
Postrojenje za prirodni gas,Merilend, Foto: Reuters
Postrojenje za prirodni gas,Merilend, Foto: Reuters
Ažurirano: 07.03.2014. 07:58h

Kriza na Krimu nagovještava novu eru američke energetske diplomatije dok Obamina administracija pokušava da iskoristi ogromne nove zalihe prirodnog gasa u SAD kao oružje za smanjenje uticaja ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu i Evropu.

Kriza je ubrzala inicijativu Stejt departmenta da iskoristi novi bum zaliha američkog prirodnog gasa za uticaj na Rusiju, koja Ukrajini obezbjeđuje 60 odsto prirodnog gasa.

Ruski Gasprom je ove nedjelje saopštio da Ukrajini više neće davati popust na gas.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Džon Bejner i druge pristalice povećanog izvoza energenata SAD su iskoristili krizu u Ukrajini da izvrše pritisak na vladu da ubrza odobravanje izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG), kako bi se Rusija držala pod kontrolom, prenio je Rojters.

„Njujork tajms“ piše da je stategija administracije da agresivnije koristi nove resursse da bi podrio prodaju ruskog prirodnog gasa Ukrajini i Evropi. Iako je Rusija i dalje najveći izvoznik prirodnog gasa, SAD su joj nedavno otele poziciju najvećeg proizvođača u svijetu, uglavnom zbog proboja u tehnologiji hidrauliličnog razbijanja, poznatog kao freking, i horizontalnog bušenja.

Zalihe američkog prirodnog gasa su se smanjivale 2007. pa je vlada Džordža V. Buša razmišljala o uvozu tog energenta iz Rusije. Nakon toga je freking, metoda koja bi, po mišljenju ekologa, mogla zagaditi američke vodene rezerve, transformisala stratešku arenu.

SAD još ne izvoze prirodni gas, ali je ministarstvo energetike počelo da izdaje dozvole američkim kompanijama za izvoz od 2015.

Međutim, „Njujork tajms“ navodi da i u slučaju da budu odobreni svi zahtjevi za izvoz, gorivo ne može krenuti preko mora makar još nekoliko godina.

Većina američkih terminala za izvoz američkog prirodnog gasa je u ranim stadijumima izgradnje i neće početi da radi prije 2017. ili kasnije.

Na čelu ove inicijative se nalazi Karlos Paskal, bivši američki amabasador u Ukrajini, koji predvodi Biro za energetske resurse Stejt departmenta.

Biro je krajem 2011. osnovala Hilari Klinton kako bi se domaći energetski bum iskoristio kao geopolitički instrument za unapređenje američkih interesa širom svijeta.

Paskal je u intervjuu za „Njujork tajms“ rekao da je njegov tim već oslabio Putina i pomogao Ukrajini da zavisnost od ruskog gasa smanji sa 90 odsto na 60 odsto.

I ostalim evropskim državama su pomogli da nađu zalihe na drugim mjestima, uključujući Afriku, i da izgrade svoja skladišta prirodnog gasa.

Američki energetski gigant Halibarton je počeo eksploataciju prirodnog gasa u Poljskoj, dok je Šel prošle godine potpisao ugovor za istraživanje prirodnog gasa u Ukrajini.

Bonus video: