MMF: Žene kao motor napretka

Gotovo svi aktuelni socioekonomski izazovi mogli bi biti rješeni boljom integracijom oba pola u ekonomski život, smatra direktorka MMF Kristin Lagard
76 pregleda 1 komentar(a)
Kristin Lagard, Foto: Beta/AP
Kristin Lagard, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 24.09.2013. 18:36h

Žene bi mogle biti motorna snaga privrednog rasta u budućnosti, ocjenjuje Međunarodni monetarni fond.

MMF je na 33 strane objavio izvještaj o položaju žena u svjetskoj ekonomiji u kojem se ocjenjuje da bi žene koje imaju ogromnu ulogu u ekonomijama zemalja u usponu, mogle biti motorna snaga privrednog rasta u budućnosti.

Gotovo svi aktuelni socioekonomski izazovi mogli bi biti rješeni boljom integracijom oba pola u ekonomski život, smatra direktorka MMF Kristin Lagard.

U izvještaju MMF pod nazivom "Žene, posao i ekonomija: glavni makroekoomski izazovi seksualne jednakosti" navodi se da će problemi od penzinog finasiranja do finasijske stabilnosti tržišta biti rešeni većim uključivanjem žena u svjetsku ekonomiju.

Ukoliko bi žene u SAD radile na zvaničnom tržištu koliko i muškarci, američki bruto domaći BDP proizvod bi se povećao za pet odsto

Žene koje čine polovinu svjetske populacije trenutno čine samo 40 odsto svjetske radne snage u zvaničnim strukturama, dok je njihovo učešće u neformalnom sektoru mnogo veće, ne računajući neplaćen rad kao što su poslovi u domaćinstvu kojima one svakodnevno posvete najmanje dva i po sata više nego muškarci, ocijenila je Međunarodna organizacija rada.

Međutim, velike razlike postoje u zavisnosti od kontinenta. U istočnoj Aziji žene su sa 63 odsto zastupljene na trzištu rada, a na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi sa 21 odsto.

MMF je ocijenio da bi Japan mogao podići privredni rast za 0,25 godišnje ukoliko bi žene bile zastupljene na tržištu rada kao u ostalim članicama G7.

Ukoliko bi žene u SAD radile na zvaničnom tržištu koliko i muškarci, američki bruto domaći BDP proizvod bi se povećao za pet odsto.

Egiptski BDP bi se povećao za čak 34 odsto podjednakom zastupljenošću žena na tržištu rada, a Arapskim Emitrata za 12 odsto.

U izveštaju se takođe ističe da je nejednakost među polovima u pogledu plata i zastupljenosti na rukovodećim mjestima veoma prisutna.

Žene i muškarci su na različit način bili pogođeni recesijom 2007-2009. U SAD žene su ostajale manje bez posla nego muškarci jer je nježniji pol činio 80 odsto radne snage u uslužnim delatnostima koje su manje osjetili posljedicu recesije.

U Meksiku su s druge strane u 70 odsto slučajeva žene bile te koje su u tom periodu dobile otkaz.

Vašingtonski analitičari smatraju da je za rješavanje problema veće zaposlenosti žena potrebno veće ulaganje u obrazovni sistem zemalja u razvoju kao i rješavanje problema prevelikih poreza u razvijenim zemljama koji zapravo podstiče žene da ostaju kod kuće i budu domaćice.

Bonus video: