Evropski komesar za transport Sim Kalas je poslije nesreće u Španiji danas ponovio zahtjev da se na željezničkoj mreži u EU u roku od nekoliko godina uvede sistem za automatsko usporavanje vozova.
"Neka španske vlasti utvrde sve činjenice, a onda ćemo znati da li je neophodno preduzeti mjere na evropskom nivou", rekao je komesar.
Pretjerana brzina je glavna hipoteza uzroka nesreće voza u Santijagu de Komposteli sa oko 80 mrtvih i na stotine povrijeđenih, uključujući i trideset u kritičnom stanju, navodi se u najnovijem izvještaju španskih vlasti.
Koncept ERTMS je jednostavan- senzori duž pruge prikupljaju podatke o kretanju voza koje šalju u lokomotivu čiji kompjuter izračunava maksimalno dozvoljenu brzinu i automatski usporava voz
Mediji su javili da se voz prije iskakanja iz šina na dijelu pruge na kojem je dozvoljena brzina 80 kilometara na čas, kretao brzinom od 190 kilometara na čas.
Komesar Kalas od početka svog mandata poziva da se ubrza uspostavljanje Evropskog sistema za upravljanje železničkim saobraćajem (ERTMS), o čemu je odluka donijeta 2009. godine.
Planira se da se time opreme i brze i obične pruge, ali instaliranje uređaja za automatsko usporavanje vozova je sporo zbog obima neophodnih ulaganja.
Pruge u Španiji su većinom opremljene tim sistemom jer tuda idu i super-brzi vozovi TGV, ali ti uređaji nisu postavljeni i na četiri kilometra pruge kod Santijago de Kompostele gdje se u srijedu dogodila nesreća, rekao je danas Huan Hesus Garsia Fraile, generalni sekretar španskog sindikata mašinovođa.
Otvorena decembra 2011, pruga za velike brzine Urense-Santijago-La Korunja je jedna od najnovijih u Španiji.
Koncept ERTMS je jednostavan: senzori duž pruge prikupljaju podatke o kretanju voza koje šalju u lokomotivu čiji kompjuter izračunava maksimalno dozvoljenu brzinu i automatski usporava voz kada je to potrebno.
"ERTMS omogućava efikasnu kontrolu vozova. On bi mogao pomoći da se spriječe mnoge nesreće", rekao je komesar Kalas na konferenciji o ERTMS u Kopenhagenu marta 2012, nekoliko dana poslije jedne nesreće u Njemačkoj.
EU je zemljama-članicama u pripremi za uvođenje ERTMS pomogla sa 500 miliona evra u periodu 2007-2013. godina.
Bonus video: