U sukobima kurdskih boraca i džihadista u Siriji, koji traju već osam dana, danas je ubijeno 19 ljudi u sjeveroistočnoj provinciji Hasakeh.
Ove podatke je saopštila sirijska Opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu, a prenosi AFP.
Sirijski Kurdi su juče ubrzano napredovali na sjeveru zemlje, gdje su protjerali džihadiste iz nekoliko sela, koja se nalaze na granici Sirije i Turske i u kojima žive različite etničke i vjerske zajednice, dok nepovjerenje između Arapa i Kurda raste.
Prije izbijanja pobune protiv sirijskog predsjednika Bašara Asada 2011, Kurdi su decenijama bili marginalizovani i režim je nad njima vršio represiju, podsjeća AFP.
Kada je izbila pobuna, jedna od prvih mjera koju je Asad preduzeo bilo je davanje sirijske nacionalnosti Kurdima koji do tada nisu imali to pravo.
Zatim su se sredinom 2012. Asadove snage povukle iz kurdskih regiona kojima sada upravljaju lokalni kurdski savjeti.
Kurdi, koji čine oko 15 odsto sirijskog stanovništva, od tada pokušavaju da izbegnu sukobe, kako sa režimom, tako i s pobunjenicima, ali zbog sve većih zloupotreba džihadističkih grupa u oblastima koje više nisu pod Asadovom kontrolom, najavili su da će privremeno osnovati autonomnu državu i donijeti ustav.
Prema informacijama ruskog Ministarstva inostranih poslova, ekstremisti na sjeveroistoku Sirije drže približno 200 civila kurdske nacionalnosti - uglavnom žena, djece i staraca, i koriste ih kao "živi štit".
Rusija je najoštrije osudila "zvjerstva terorističke internacionale" na sjeveroistoku Sirije nad civilnim kurdskim stanovništvom, koje "ni na koji način nije uključeno u vojno-politički sukob koji traje".
Bonus video: