Izrael obilježava godišnjicu državnosti

Na današnji dan 14. maja 1948. godine Izrael je postao nezavisna država
2 komentar(a)
Sa proslave godišnjice, Foto: Beta/AP
Sa proslave godišnjice, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 14.05.2013. 12:13h

Na današnji dan 14. maja 1948. godine Izrael je postao nezavisna država.

Vizija osnivača cionizma, bečkog novinara Teodora Hercla, koji je još 1902. godine napisao: "Ako stvarno želite, to nije samo san." dobila je svoj oblik.

Tog dana su se Jevreji iz Palestine, koja je prije toga bila pod britanskim mandatom, okupili u svojim gradovima i selima da proslave sudbonosan trenutak u svojoj istoriji.

Stvaranje Izraela odjeknulo je širom svijeta, a vrlo brzo je uslijedila i agresija okolnih arapskih zemalja - rat koji se u tom dijelu svijeta danas zove nakba, katastrofa.

U kratkotrajnom ratu više stotina hiljada Palestinaca je napustilo svoje domove i time se odmah po osnivanju države Izrael značajno premijenila demografska slika tog područja

Pitanje izbjeglih iz tog perioda jedno je od najeksplozivnijih pitanja u izraelsko-palestinskom sukobu.

Novu državu su odmah priznale sile pobjednice iz Drugog svetskog rata - SAD i Sovjetski Savez.

Mnoge druge zemlje čekale su mnogo duže. Španija je, primjera radi, diplomatske odnose s Izraelom uspostavila tek 1986. godine.

Zvanična ceremonija izraelske nezavisnosti održana je još 16. aprila, po hebrejskom kalendaru. Godinu dana prije osnivanja Izraela, 1947.

Generalna skupština UN glasala je za rezoluciju koja poziva na podjelu Palestine pod britanskim mandatom na dve države - jednu jevrejsku i drugu palestinsku, a da Jerusalim bude pod međunarodnom administracijom. Jevrejski predstavnici u svjetskom tijelu prihvatili su dokument, ali su ga Arapska liga i palestinske organizacije odbile.

Tadašnja Jugoslavija se uzdržala. Ona je kasnije zbog šestodnevnog rata 1967. godine prekinula odnose s jevrejskom državom i obnovila ih 1992.

U Tel Avivu je 14. maja sljedeće, 1968. godine izraelski premijer David Ben Gurion okončao je skoro 2.000 godina dugu jevrejsku težnju ka domovini, lupiviši pesnicom po govorničkom stolu.

"Ime naše države biće Izrael", rekao je on i nova nacija je rodjena.

Bonus video: