U ruševinama zgrade koja se ove nedjelje srušila u Daki izbio je požar, što otežava probijanje spasilaca do preživjelih.
Prema prvim informacijama, požar su izazvale varnice od mašina koje se koriste za uklanjanje ruševina. Četiri vatrogasca su prebačena u bolnicu, javlja britanski BBC.
Iz jednog dijela srušene zgrade izbija dim, pa je spasilačka operacija u toj oblasti obustavljena. Pošto se u zgradi nalazila fabrika odjeće, prepostavlja se da je prisustvo odjeće moglo pogoršati požar.
Dvije osobe su ranije danas izvučne žive iz ruševina, a spasioci pokušavaju da oslobode još jednog preživjelog. Ali sve je manje nade da će još neko biti pronađen živ.
U neserći je do sada poginulo 377 ljudi, a hiljade članova porodica nestalih radnika i dalje čekaju na mjestu nesreće gde spasioci još izvlače poginule i preživjele iz ruševina.
Uhapšen vlasnik zgrade
Vlasnik zgrade u Savaru, predgrađu Dake uhapšen je danas na graničnom prelazu sa Indijom.
Mohameda Sohela Ranu uhapsili su komandosi u blizni granice u Benapolu, zapadnom Bangladešu, kada se spremao da pobjegne u indijsku saveznu državu Bengal, rekao je Jahangir Kabir Nanak, mladji ministar lokalne vlade.
Vijest o njegovom hapšenju, koja je na mjestu ruševine u Savaru objavljena razglasaom, dočekana je pozdravima i aplauzom.
Najmanje 377 osoba stradale su u rušenju osmospratnice prošle srijede. Tri sprata podignuta su bespravno. Očekuje se da će se broj žrtava povećati, ali je i bez te činjenice to bila najveća nesreća koja je pogodila tekstilnu industriju Bangladeša, čija godišnja zarada iznosi 20 milijardi dolara.
Ta i prethodne nesreće u fabirkama tekstila skrenule su pažnju na loše uslove rada za zaposlene koji proizvode odjeću za najveće svjetske brendove za mjesečnu platu koja može biti i 38 dolara.
Rana, malo značajni političar vladajuće stranke, bio je u bjekstvu od srijede. U javnosti se poslednji put pojavio kod zgrade Rana Plaza u utorak, kada su se na njenim zidovima pojavile pukotine. Rana je uveravao zakupce da je ona bezbjedna.
Jedna banka i nekoliko radnji koje su imale prostorije na prvom spratu zatvorile su ih u srijedu, pošto je policija naredila evakuaciju zgrade. Upravnici fabrika odjeće rekli su, međutim, svojim radnicima da nastave sa smjenama. Nekoliko sati kasnije, Rana Plaza se srušila.
Udruženje proizvođača odjeće je saopštilo da su fabrike u toj zgradi imale 3.122 zaposlena, ali nije ponzato koliko ih se tu nalazilo kada se srušila. Broj preživjelih je oko 2.500.
U subotu je, pored vlasnika zgrade, pritvoreno šestoro, među kojima su njegova supruga, tri vlasnika dvije fabrike i dva državna inženjera koji su odobrili projekat za njenu gradnju. Vlasnik je imao odobrenje da gradi pet spratova, ali je bespravno dodao tri.
Među fabrikama u zgradi koja se srušila bili su "Phantom Apparels", "Phantom Tac", "Ether Tex", "New Wave Style" i "New Wave Bottoms" koji, svi zajedno, godšnje proizvedu nekoliko miliona košulja, pantalona i druge odjeće. Preduzeća firme "The New Wave" rade za nekoliko velikih sjevernoameričkih i evropskih trgovinskih lanaca.
Bonus video: