Prednosti i mane vojske Sjeverne Koreje

Jedan ekspert je ocijenio da bi jedina šansa Sjeverne Koreje da pobijedi u ratu zavisila od toga koliko brzo bi mogla da ga okonča
88 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 25.04.2013. 12:27h

Vojska Sjeverne Koreje, koja danas slavi 81 godinu postojanja, starija je od same države, a počela je kao antijapanska milicijska formacija, da bi danas stekla središnju ulogu u toj vojnoj zemlji.

Pokojni lider Kim Džong Il ojačao je ulogu vojske tokom svoje 17-godišnje vladavine, i doveo ju je do broja od oko 1,2 miliona vojnika, prema vladi Južne Koreje.

S.Koreja ima 820 ratnih aviona, što je više od J.Koreje, ali pati od hroničnog nedostatka goriva, što bi je, po ocjeni stručnjaka, onemogućilo da dugo vodi rat, jer bi brzo izgubila kontrolu nad svojim nebom

Novi vrhovni komandant vojske Kim Džong Un dao je Narodnoj armiji te zemlje nove instrukcije da izgrade "nuklearne vojne snage".

Spekulacije oko nuklearnog naoružanja Pjongjanga je teško potvrditi, ali što se tiče kapaciteta njene konvencionalne vojske, tu je situacija nešto jasnija, ocjenjuje agencija AP.

Južna Koreja tvrdi da Pjongjang ima više od 13.000 artiljerijskih topova, a u stanju je da gađa čak i glavni južnokorejski grad Seul, od više od 10 miliona stanovnika, samo 50 kilometara od granice.

Seul, takođe, procjenjuje da Sjeverna Koreja ima oko 200.000 pripadnika specijalnih snaga.

Sjeverna Koreja ima 70 podmornica, dok njen južni susjed ima svega 10, prema Ministarstvu odbrane iz Seula.

Najveća prijetnja mornarice Sjeverne Koreje su male podmornice, koje mogu lako da se prišunjaju južnokorejskoj obali, ocijenio je jedan ekspert.

Sjeverna Koreja ima i 820 ratnih aviona, što je takođe više od Južne Koreje, ali pati od hroničnog nedostatka goriva, što bi je, po ocjeni stručnjaka, onemogućilo da dugo vodi rat, jer bi brzo izgubila kontrolu nad svojim nebom.

Stručnjaci smatraju i da brojnost sjevernokorejskih letjelica ne znači mnogo, i zbog činjenice da su mnoge toliko stare da ne mogu da lete, a sjevernokorejski piloti nisu dovoljno obučeni.

Jedan ekspert je ocijenio da bi jedina šansa Sjeverne Koreje da pobijedi u ratu zavisila od toga koliko brzo bi mogla da ga okonča.

On dodaje da bi ta zemlja zastarelost opreme mogla jedino da nadoknadi ljudstvom, jer ta zemlje od 25 miliona stanovnika ima, kako se procjenjuje, oko 7,7 miliona rezervista.

Što se tiče njenog nuklearnog programa, Sjeverna Koreja navodi da joj je potrebno da razvije nuklearno oružje da bi se zaštitila od američke vojne intervencije, i u tu svrhu, do sada je izvela tri podzemna nuklearna testa, posljednji u februaru.

Vjeruje se da Pjongjang ima dovoljno plutonijuma za četiri do osam nuklearnih bombi, prema nuklearnim ekspertima iz Centra za međunarodnu saradnju i bezbjednost Univerziteta Stenford.

Oni, međutim, ne vjeruju da je Sjeverna Koreja došla do tehnologije rakete sa nuklearnom bojevom glavom, i smatraju da neće ni doći još mnogo godina.

Što se tiče hemijskog i biološkog oružja, Pjongjang poriče da ga ima. Južna Koreja, međutim, tvrdi da Pjongjang ima do 5.000 tona hemijskog oružja.

Galerija

Bonus video: