Zašto je svijet prećutao izraelski napad na Sudan

Uticajni britanski list "The Sunday Times" objavio tok cijele operacije bombardovanja fabrike u Kartumu, glavnom gradu Sudana
9 komentar(a)
Ažurirano: 01.11.2012. 12:53h

Što se tiče napada na sudansku fabriku u Kartumu prije pet dana, cijeli svijet se ponaša kao da se ništa nije dogodilo. Sudanski ministar spoljnjih poslova potvrdio je da su četiri aviona bombardovala fabriku dok s druge strane Izrael "ne potvrđuje niti negira" - drugim riječima, ponovno se nalazimo u onoj čudnoj zoni kada svi znamo što se dogodilo, ali formalno tu informaciju niko ne želi da potvrdi.

Ista stvar kao i u slučaju izraelskog nuklearnog arsenala - cijeli svijet zna da je Izrael nuklearna vojna sila, ali zbog geopolitičkog uticaja SAD-a, cijeli svijet mora da "glumi" kao da taj arsenal zapravo ne postoji.

Da stvar bude još strašnija - jer ne može biti smiješna - uticajni britanski list "The Sunday Times" objavio je detaljni izvještaj napada izraelskih vazdušnih snaga na glavni grad Sudana.

Izraelski dnevni list "Haaretz" izvještaju britanskog "Sunday Timesa" daje veliki kredibilitet pa se navodi kako je list već postao poznat po tome da u detalje objavljuje pregled izraelskih vojnih operacija, ponajviše zahvaljujući tome što redakcija ima dobre veze u Tel Avivu i Najrobiju (Kenija) s izraelskim i američkim oficirima iz obavještajnih službi.

U izvještaju se detaljno opisuje cijela operacija - napad je izveden u ranim jutarnjim satima, bombardovanje su izvela četiri izraelska F-15I "Ra'am" bombardera u pratnji još četiri lovca F-15 čiji je zadatak bio da pripaze na eventualni prilazak sudanskih vojnih aviona MIG-29.

Uz navedene avione i bombardere u operaciji su učestvovala i dva CH-53 "Yasur" helikoptera na kojima su se nalazili izraelski komandosi, a misija im je bila potencijalna operacija spašavanja u slučaju da neki od izraelskih aviona bude oboren.

U istom izvještaju se ističe kako su izraelski vojni avioni poletjeli iz vojne baze u Negevu. Let je ukupno trajao oko četiri sata, na relaciji od 3.900 km preko Crvenog mora. U letu ih je gorivom opskrbio avion tanker "Boeing 707".

U operaciji je takođe učestvovao i avion Gulfstream 550 "Shavit", specijalno opremljen za elektronsko ratovanje - njegov zadatak bio je da sa distance onesposobi sudanske radare i sisteme protivvazdušne odbrane. Prema svemu sudeći, onesposobljavanje radara je bilo uspješno.

Da se u bombardovanoj fabrici proizvodi oružje, Izraelci su navodno saznali iz dokumenata koje su ugrabili nakon Mosadovog atentata na Hamasovog operativca u Dubaiju prije dvije godine. Navodno se među dokumentima nalazio ugovor između Sudana i Irana vezan za proizvodnju oružja u napadnutoj fabrici, takođe se ističe kako su proizvodnju direktno kontrolisali pripadnici Iranske revolucionarne garde.

Čak i da je tako, i dalje se radi o direktnom i namjernom kršenju niza međunarodnih zakona i apsolutnog kršenja teritorijalnog suvereniteta Sudana. U slučaju da je to napravila neka druga zemlja, ovo bi bio međunarodni incident zbog kojeg bi lako buknuo i sukob.

Međutim, kada je riječ o Izraelu i SAD-u, stvari su daleko drugačije, a međunarodni zakoni postaju mrtvo i nevažno slovo na papiru. Ono što prolazi SAD-u u Pakistanu, Afganistanu, Somaliji, Libiji, Filipinima i na drugim mjestima, "proći" će i Izraelu i to - nažalost po vjerodostojnost tzv. međunarodnih zakona - nije nikakva novost, piše "Advence.hr".

Galerija

Bonus video: