Američki predsjednik Barak Obama ostavio je bolji utisak tokom treće i posljednje debate o spoljnoj politici u odnosu na svog protivkandidata Mita Romnija, i prema ocjeni analitičara pobijedio je na poene, ali nedovoljno ubjedljivo da bi već sada mogao sa sigurnošću da smatra da će 6. novembra odnuheti pobjedu i na predsjedničkim izborima.
Istraživanje sprovedeno među gledaocima duela, odmah nakon što je sinoć završen, pokazalo je da je prednost na Obaminoj strani. Na pitanje Si-En-En-a ko je izašao kao pobjednik debate, 48 odsto gledalaca je smatralo da je to Obama, a 40 procenata Romni.
Treća i posljednja televizijska debata u gradu Boka Raton na Floridi pokazala je manju žustrinu nego prethodna na kojoj je tema bila ekonomija i američka unutrašnja politika, a oba kandidata su više puta sa pitanja spoljne politike ponovo prelazila na ekonomska pitanja, koja najviše i interesuju birače u ovom trenutku.
Dvojica kandidata se nisu složila ni oko današnje uloge Amerike u svijetu
Obama je tokom duela ostavio utisak odlučnog lidera koji stoji iza svojih spoljnopolitičkih stavova, dok je kod Romnija bilo vidljivo da se blago pomjerio ka političkom centru, želeći da izbjegne optužbe liberalne javnosti da bi kao predsjednik poveo SAD u nova osvajanja i ratove.
Očigledno da nije želio da zvuči kao Džordž Buš, pa je dobar dio večeri zvučao kao Obama, riječi su jednog od komentatora Si-En-Ena.
Hladni rat je završen prije 20 godina
Aktuelni predsjednik je odmah na početku debate podsjetio Romnija na njegovu skorašnju izjavu da je Rusija američki spoljnopolitički neprijatelj broj jedan, na šta je kandidat republikanaca odgovorio da on vidi Moskvu kao geostrateškog protivnika, dok Iran smatra najvećom prijetnjom po nacionalnu bezbjednost Amerike.
Romni je naročito oštar bio prema Kini, rekavši da Peking godinama ne igra po istim pravilima u međunarodnoj trgovini
“Guverneru, hladni rat je završen prije 20 godina a vi izgleda želite da da vratite spoljnu politiku iz osamdesetih, kao i socijalnu politiku iz pedesetih i ekonomsku iz dvadesetih godina prošlog vijeka”, uzvratio je Obama.
Dvojica kandidata se nisu složila ni oko današnje uloge Amerike u svijetu, koju je Obama ocijenio kao zemlju sa više saveznika danas nego prije četiri godine, dok je Romni rekao da su SAD danas slabije.
Američka mornarica danas ima manje brodova nego 1917.godine, nastupio je republikanski kandidat za predsjednika, ilustrujući ocjenu da je Amerika danas slabija.
“Tako je. Ali danas imamo i manje konja i bajoneta, ali imamo brodove na koje mogu da slijeću avioni i brodove koji idu ispod vode i zovu se podmornice” , odgovorio je Obama.
Trku rješavaju sving države
Romni je naročito oštar bio prema Kini, rekavši da Peking godinama ne igra po istim pravilima u međunarodnoj trgovini, tako što vještački drži nisku vrijednost svoje valute juana, zbog čega se zatvaraju fabrike u Americi i ljudi gube posao.
Obama se ipak nalazi u nešto boljoj poziciji
Pošto ga je Obama nekoliko puta prekinuo tokom izlaganja, Romni mu je odgovorio da napad na njega nije predsjednička politika. “Napad na mene nije plan u spoljnoj politici. Na taj način ne govorite o rješavanju problema na Bliskom istoku”, ocijenio je Romni.
Trku će prema tome najverovatnije rešiti birači desetak takozvanih sving država, gdje je još neizvjesno ko će dobiti više glasova. Obama se ipak nalazi u nešto boljoj poziciji, pošto u Americi postoji sistem elektronskih glasova, a istraživanja govore da on tu ima neznatnu prednost, pa bi Romni vjerovatno trebalo da dobije šest do sedam od deset sving država da bi pobijedio na novembarskim izborima.
Bonus video: