Spasilačke ekipe danas su nastavile potragu za nestalima u lavini na Himalajima u kojoj je poginulo najmanje devet planinara.
Policijski zvaničnik Basanta Bahadur Kuvar rekao je da su do jutros nađena tijela osam nastradalih u lavini na padinama planine Manaslu, u sjevernom Nepalu.
Kako se vjeruje, još najmanje šest planinara je nestalo, a identifikacija žrtava je u toku.
Špansko ministarstvo vanjskih poslova je saopštilo da je među poginulima jedan alpinista iz Madrida.
Ekipu planinara su činili i evropski planinari, među kojima oni iz Njemačke, Italije i Francuske.
Lavina se obrušila na planinarski kamp na visini od 7.000 metara, dok se ekipa pripremala za uspon na vrh, na visinu od 8.156 metara.
U trenutku nesreće, u kampu je bilo 231 planinara i vodiča, ali nisu se svi nalazili u dijelu koji je pogođen lavinom.
Kraj monsunskih kiša je doba godine kada je vrijeme na Himalajima nepredvidivo. Za planinare i alpiniste, proljeće je mnogo popularnije doba godine za penjanje od jeseni.
Nepal ima osam od 14 najviših vrhova na svijetu. Alpinisti su se tokom posljednjih godina žalili kako su uslovi na planinama pogoršani i da su rizici od nesreća povećani.
Jedan od vodiča koji je Mont Everest popeo rekordnih 21 put, ranije ove godine je učestvovao u kampanji o uticaju globalnog zagrijavanja na planinskim vrhovima. On je za AP kazao da je na planinama sada manje leda i snijega nego ranije, što planinarima otežava penjanje. Osim toga, dodatnu opasnost, kako je rekao, pričinjava topljenje leda koje povećava rizik od lavina.
Lavine nisu česte na planini Manaslu, ali lavina u kojoj je, zasad, stradalo devet planinara, nije prva kobna lavina. Godine 1972. lavina je ubila šest alpinista iz Koreje i 10 vodiča iz Nepala. Uslove za penjanje dodatno otežava i sve veći broj penjača.
Galerija
Bonus video: