Savjet bezbjednosti UN osudio je u petak napade na diplomatske misije SAD i drugih zapadnih zemalja u islamskim državama i podsjetio da zemlje domaćini imaju obavezu da štite strane misije i njihovo osoblje.
U sinoć usvojenoj deklaraciji, 15 zemalja članica Savjeta "najoštrije je osudilo seriju nasilnih napada" na diplomatske misije i "poručilo da se ti akti ne mogu opravdati koji god da su njihovi motivi, izvršioci" i okolnosti.
U deklaraciji, članice Savjeta ističu da je "sama priroda diplomatskih misija mirovna i da diplomate kao osnovni zadatak imaju promociju boljeg razumijevanja među državama i kulturama"
U deklaraciji, članice Savjeta ističu da je "sama priroda diplomatskih misija mirovna i da diplomate kao osnovni zadatak imaju promociju boljeg razumijevanja među državama i kulturama".
Nakon talasa protesta, SAD šalju marince u muslimanske zemlje >>>
Dvojica američkih vojnika poginula su sinoć u napadu talibana na bazu NATO-a u Avganistanu u kojoj se nalazi britanski princ Hari, koji nije povrijeđen u tom napadu.
Napad lakim naoružanjem i granatama na bazu Bastion u nestabilnoj južnoj provinciji Helmand, počeo je oko ponoći po lokalnom vremenu, kazao je portparol NATO-a u Avganistanu.
"Prema informacijama koje imamo, princ Hari je van opasnosti", kazao je poručnik Bob Barko.
Avganistan: Talibani planiraju likvidaciju princa Harija >>>
U napadu su poginula dva američka vojnika, kazao je u Vašingtonu američki zvaničnik iz sektora odbrane koji je želio da ostane anoniman. U napadu je povrijeđeno "manje od pet muškaraca", čija nacionalnost za sada nije poznata, kazao je Barko.
Situacija u britanskoj bazi trenutno je mirna, a u toku je istraga okolnosti napada, dodao je.
Nije poznato koliko je talibana napalo bazu, kao ni koliko je žrtava bilo u njihovim redovima.
Avganistanski talibani u ponedjeljak su zaprijetili da će ubiti princa Harija, pilota borbenih helikoptera u britanskoj vojsci koji boravi u svojoj drugoj vojnoj misiji u toj zemlji.
"Ne želimo da ga kidnapujemo, već da ga ubijemo", izjavio je portparol talibana Zabihulah Mudžahid u telefonskom razgovoru za Frans pres i precizirao da su talibani razradili plan napada na princa Harija.
Talibani još nisu preuzeli odgovornost za napad na bazu Bastion, navodi Beta. BBC međutim, piše, da su Talibani kazali da je napad na Bastion osveta zbog filma koji se ruga islamu i koji je izazvao nerede širom islamskog svijeta.
Talibani još nisu preuzeli odgovornost za napad na bazu Bastion, navodi Beta. BBC međutim, piše, da su Talibani kazali da je napad na Bastion osveta zbog filma koji se ruga islamu i koji je izazvao nerede širom islamskog svijeta
Film, čiji su djelovi postavljeni na sajt YouTube, najprije je podstakao proteste u Egiptu i Libiji, gdje je u Bengaziju u utorak uveče ubijen američki ambasador, a potom su neredi izbili i u drugimzemljama na Bliskom istoku.
U Tunisu, dva demonstranta su ubijena, a 40 osoba je povrijeđeno, uključujući 20 policajaca, u sukobima ispred američke ambasade.Najmanje 1.000 islamista napalo je ambasadu, preskočilo zid, polomilo prozore i postavilo islamsku zastavu. Demonstranti su zapalili i američku školu koja se nalazi nedaleko od ambasade.
U Kartumu, desetak demonstranata uspjelo je da uđe u zgradu američke ambasade noseći crne islamske zastave.
Nešto ranije, snage reda rastjerale su suzavcem oko 10.000 islamista koji su se uputili prema ambasadi. Jedan učesnik protesta ubijen je kada ga je zgazilo policijsko vozilo, dok je tijelo drugog demonstrantapronađeno nedaleko od ambasade.
Nešto ranije zapaljena je njemačka ambasada u Kartumu.
U Kairu, jedan demonstrant ubijen je u sukobu sa policijom ispred američke ambasade, dok su 53 policajca povrijeđena.
Na Sinajskom poluostrvu, Beduini su napali bazu međunarodnih vojnih snaga i u tom napadu su tri osobe povrijeđene.U Libanu, jedan demonstrant je ubijen, a 25 je ranjeno u sukobima u Tripoliju, gdje su stotine islamista zapalile američki restoran brze hrane.
Protesti zbog filma održani su i u Siriji, gdje traje građanski rat.
Nekoliko desetina radikalnih islamista demonstriralo je i u Bengaziju.
U Sani su u sukobima u četvrtak ubijene četiri osobe, a policija je pucnjima u vazduh, vodenim topovima i suzavcem rastjerala demonstranten okupljene nedaleko od američke ambasade.
Hiljade ljudi protestovale su i u Iraku, pojasu Gaze i istočnom Jerusalimu, kao i u Iranu.
Protesta je bilo i u Aziji - u Daki u Bangladešu, nekoliko pakistanskih gradova i u Džakarti u Indoneziji.
Bonus video: