More i plaže na sjeveru, Sahara na jugu zemlje, planine, bogata kulturna baština potencijali su koje bi, poslije višemjesečnog vanrednog stanja i rata, Libija mogla da iskoristi kako bi privukla strane turiste i poboljša životni standard građana.
"Ljudi koji žive van Libije ne znaju mnogo o toj zemlji. Čak nemaju veoma dobro mišljenje o njoj, jer neprekidno slušaju sve loše o sve lošijem ponašanju režima. Ali kada dođu u neko mjesto u Libiji oduševe se. Vjerujte mi, zapanjeni su", izjavio je jedan od revolucionara Husein Abed al Vohab Jusef, sada vlasnik hotela u Tripoliju.
Neki od građana smatraju da je prethodni režim postavio određene prepreke kako bi spriječio razvoj turizma.
"Turisti bi voljeli da dođu u Libiju, ali prethodni režim ništa nije uradio kako bi omogućio njihov dolazak. Protivili su se da turističke agencije omoguće dolazak gostiju u Libiju. Bilo je mnogo prepreka", rekao je za NATO kanal stanovnik starog dijela grada Tripolija Abud al Basat Ahmed Al Tajouri.
Stručnjaci, pak, smatraju Libiju jednom od najvećih zemalja s bogatim drevnim blagom koje još nije otkriveno svijetu.
Fathi Aioub koji se bavi organizovanjem putovanja rekao je da je protekle 42 godine prethodni režim pokušao da izbriše kulturnu baštinu Libije.
Glavni prihod Libije je eksploatacija velikih količina nafte i gasa na kojima se nalazi, a turizam je zapostavljen, za razliku od Egipta i Tunisa kojima je to glavna grana prihoda.
Dugačke pjeskovite obale, toplo vrijeme, kulturno nasljeđe, blizina Evrope, prednosti su koje mogu mnogo pomoći u razvoju turizma u Libiji i sustizanju sjevernoafričkih susjeda.
Bonus video: