Stotine posjetilaca svaki dan dolazi u udaljeno selo na ostrvu Andaman, sjeverno od Ekvatora u Indijskom okeanu, u kome žive 403 pripadnika plemena koje je u kontakt sa ostatkom svijeta došlo tek krajem 1990-ih.
Turisti stanovnicima plemena bacaju ostatke hrane i naređuju im da plešu iako bi pleme u teoriji trebalo da bude veoma zaštićeno strogim zakonima, piše Daily Mail.
Na kapiji kroz koju se ulazi u rezervat stoji znak na kojem piše: "Ne dajite Jarawanima hranu. Nemojte da ih fotografišete i snimate, u suprotnom ćete biti podložni zakonskim sankcijama pa i oduzimanju kamere".
Ipak, turisti za 350 funti mogu da prođu kroz rezervat u kojem pleme živi, a policija za 200 funti zatvara oči na eksploataciju.
Posjetioci koji im bacaju banane i keks, uobičajena je slika koja se može vidjeti. Za to vrijeme, pripadnici plemena stoje sa strane i čekaju. Slične scene mogu se vidjeti u zološkim vrtovima širom svijeta.
Jedan fotoreporter je otkrio turu koja se zvanično nigdje ne reklamira, već se prodaje kao tura tokom koje će zainteresovani posjetiti pećine. Te su ture navodno vrlo popularne među Britancima.
Jedan vodič je kazao da je za takvu turu potrebno podmititi policajca sa 182 funte, toliko koštaju i automobil, vozač, pokloni pripadnicima Jarawa, keks i grickalice.
Policiji na ostrvu je naređeno da uhapsi svakog ko fotografiše pripadnike plemena. Ipak, oni više vole da stave novac u džep.
Pleme Jarawa je živjelo odvojeno od ostatka svijeta do 1998. godine, kada je jednom nejgovom pripadniku trebalo bolničko liječenje. On je po povratku pričao drugim pripadnicima plemena o životu koji je vidio. Sada redovno posjećuju druge gradove i naselja.
Tom plemenu je potrebna intreakcija sa spoljnim svijetom, kaže Denis Džils, urednik novina Andaman Chronicle, dodajući da to ipak za njih ne bi trebalo da bdue kulturološki šok.
"Oni bi sami trebali da izaberu ritam kojim će to činiti", kazao je Džils.
Bonus video: