Troje teoretičara sistema iz Ciriha su proučavali 43,060 multinacionalnih korporacija i istraživali njihovo vlasništvo nad dionicama tražeći podudarnosti koje povezuju te kompanije, piše Popsci. Za mnoge demostrante koji se bore protiv nejednakosti u svijetu ova studija je dokazala ono što je već očito.
147 kompanija
Ovo troje naučnika su koristili tehnike koje se koriste za proučavanje kompleksnih sistema u prirodi kako bi pronašli model koji objašnjava koja kompanija kontroliše neku drugu kompaniju i kroz koju mrežu to čini. Na kraju su Stefania Vitali, Džejms Glatfelder i Stefano Batiston došli do "jezgra" od 1,318 kompanija sa povezanim vlasništvom od kojih je svaka imala veze sa dvije ili više kompanija. Prosječno je svaka od tih kompanija vlasništvom povezana sa još 20 kompanija.
Otkrili su da je "u sredini mreže" snažan "čvor" povezanih kompanija koji se potom vlasništvom širi dalje po mreži.
Taj "čvor" čine vrlo povezane kompanije koje su nazvali "super-entitetom".
"Oko 40 posto vlasništva nad svim multinacionalnim kompanijama u svijetu drži, preko komplikovane mreže vlasničkih odnosa, grupa od 147 multinacionalnih kompanija koje imaju gotovo punu kontrolu vlasništva nad sobom", objasnili su autori.
Tri četvrtine kompanija su banke
Ne iznenađuje podatak da su tri četvrtine tih kompanija banke. Autori kažu kako nema primjera da to "jezgro" djeluje kao zajednički blok, ali istovremeno ne postoji nikakva prepreka da se tako i ponašaju. Prema njihovoj izjavi, jedini način kontrole ovog jezgra je državna kontrola trgovine koja je jedini način da se spriječi da ova grupa kompanija radi kao kartel.
Bonus video: