Vodeći svjetski naučnici su kazali da bi otkriće da se neke subatomske čestice kreću brže od svjetlosti, ukoliko bude potvrđeno, moglo dovesti do toga da se značajno preispitaju postojeće teorije o stvaranju kosmosa.
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) je saopštila da su trogodišnja mjerenja pokazala da neutrini razdaljinu od 730 kilometara, između italijanskog grada Gran Saso i Ženeve, u prosjeku pređu za oko 60 nanosekundi brže od svjetlosti.
Ono što sve najviše zanima jeste pitanje, ako se ovo otkriće dokaže, možemo li putovati u prošlost?
Fizičari kažu da sa ovim otkrićem put u prošlost jeste mogućnost, ali i dalje ostaje pitanje kako to uraditi.
Tehnologija nije dovoljno napredna
Svaka tehnologija i materijali koje imamo danas nisu dovoljno napredni da bi nam omogućili da rutinski "skočimo" u neki drugi vremenski period.
Fizičar Alan Kostelecki sa Univerziteta u Indijani je dao interesantno objašnjenje.
On je objasnio da subatomske čestice mogu putovati brže od svjetlosti ako dođu u susret sa nepoznatim poljima koja se nalaze u vakuumu.
" Ako uzmemo u obzir ovakvu postavku, to znači da prirodno ograničenje brzine nije brzina svjetlosti" rekao je Kostelecki za Gardijan.
" Možda je najveća moguća brzina upravo brzina subatomskih čestica".
Tesla bio u pravu?
Direktor istraživanja u CERN-u Serđo Bertoluči je kazao da ukoliko otkriće bude potvrđeno – a najmanje dvije odvojene laboratorije će najvjerovatnije u bliskoj budućnosti početi da rade na tome – „to bi moglo promijeniti naš pogled na fiziku“.
Nikola Tesla je još 1932. godine pisao o neutrinima o kojima je za pisao da su to "male čestice koje se kreću brže i od svjetlosti".
Ovo bi otkriće moglo da znači da je nakon 79 godina Tesla ipak bio u pravu kad se radi o neutrinima.
Bonus video: