Iran je odbio da dopusti avionu, kojim je njemačka kancelarka Angela Merkel putovala za Indiju, da prođe kroz njegov vazdušni prostor, prisilivši posadu aviona da gotovo dva sata kruži iznad Turske prije nego što mu je odobren prolaz.
Merkelova, posljednja u seriji svjetskih lidera koji su posjetili Indiju kako bi uspostavili poslovnu saradnju sa trećom po veličini azijskom privredom, bezbjedno je sletjela, ali je ministar inostranih poslova Gido Vestervele nakon incidenta uputio protest iranskom ambasadoru u Njemačkoj.
„Veoma mi je drago da sam bezbjedno stigla u Indiju“, kazala je Merkelova novinarima. „Nikada ranije nismo doživjeli nešto slično“, dodao je portparol njemačke kancelarke Štefan Zajbert.
Njemačka, zajedno sa UN i drugim zapadnim silama, ne slaže se sa Iranom oko njegovog spornog nuklearnog programa. Evropska unija je prošle nedjelje bitno proširila sankcije protiv Irana, što je izazvano sve jačim nezadovoljstvom zbog odsustva napretka u nuklearnim pregovorima sa Teheranom.
Rojtersov novinar koji je putovao sa Merkelovom otkrio je da je Iran povukao dozvolu za prelijetanje, izdatu nešto ranije, u trenutku kada je avion ulazio u njegov vazdušni prostor.
Nakon više od sat pregovora, uz posredovanje turskih vlasti i njemačkog Ministarstva inostranih poslova, avion je dobio dozvolu da nastavi let iznad Irana na putu za Nju Delhi.
Portparol iranskog Ministarstva inostranih poslova Ramin Mehmanparast saopštio je kasnije da je incident bio rezultat tehničkog problema.
Vestervele je poručio da Berlin neće prihvatiti odluku iranskih vlasti o uskraćivanju prelijetanja. „Veoma jasno ćemo istaći da takvo kršenje međunarodnih običaja neće uopšte biti prihvaćeno“, kazao je ministar i dodao da takav potez „pokazuje nepoštovanje prema Njemačkoj“.
Nakon više od sat pregovora, uz posredovanje turskih vlasti i njemačkog Ministarstva inostranih poslova, avion je dobio dozvolu da nastavi let iznad Irana na putu za Nju Delhi.
Merkelova se pridružila liderima velikih sila, počev od SAD preko Francuske do Kine, voljnih da zarade na ekonomskom rastu Indije (8%) i njenoj želji da proširi svoj sistem odbrane.
Indija, za koju se očekuje da u toku narednih pet godina utroši 50 milijardi dolara na modernizaciju vojske, odbila je da potpiše ugovor o kupovini borbenih aviona sa američkim firmama, što je bio potez koji bi, s jedne strane, mogao zategnuti njene veze sa Vašingtonom, a sa druge, unaprijediti odnose sa drugim regionima.
Njemačka, veliki svjetski izvoznik, takođe ima veliki udio u postizanju dogovora o slobodnoj trgovini između Indije i EU, za koji obje strane tvrde da će otključati milijarde dolara novih izvoznih mogućnosti.
Bonus video: