Predsjednik Dmitrij Medvedev kazao je da bi se Rusija mogla suočiti sa građanskim ratom ili stagnacijom ukoliko previše moći bude koncentrisano u rukama jednog čovjeka, u očiglednoj opaski na račun premijera Vladimira Putina.
Putina većina smatra najmoćnijim čovjekom u Rusiji, tri godine pošto što je Medvedeva uveo u Kremlj da bi ga zamijenio na mjestu predsjednika. Odavno čvrsti saveznici, oni su posljednjih mjeseci u javnosti slali jedna drugom žaoke, potpalivši spekulacije o raskidu uoči predsjedničkih izbora 2012. godine.
Putin i Medvedev su više puta izbjegavali da govore o tome ko će od njih biti kandidat na izborima u martu naredne godine, iako se Medvedev (45) pozicionirao kao alternativa 58-ogodišnjem bivšem špijunu KGB-a.
„Prevelika koncentracija moći je zaista opasna stvar"
U razgovoru sa mladim parlamentarcima, Medvedev je rekao da bi se Rusija mogla podijeliti ukoliko dozvoli da njenim političkim sistemom dominira jedna individua. On nije direktno pomenuo Putina.
Razlaz između dvojice političara
„Prevelika koncentracija moći je zaista opasna stvar: to se u ovoj zemlji dogodilo mnogo puta, i, kao po pravilu, vodila je ili ka stragnaciji ili ka građanskom ratu. To ne smijemo dozvoliti“, odgovorio je Medvedev na pitanje o parlamentarnoj demokratiji.
Sve se promijelo ranije ove godine, kada se Medvedev suprotstavio Putinu zbog kritikovanja vojne intervencije Zapada u Libiji
Očigledno kritikovanje njegovog mentora vjerovatno će pospješiti priče o razlazu između dvojice političara, koji su više od dvije decenije blisko sarađivali i imali naviku da se slažu gotovo po svakom pitanju.
To se izgleda sve promijelo ranije ove godine, kada se Medvedev suprotstavio Putinu zbog kritikovanja vojne intervencije Zapada u Libiji i zatim naredio Putinovim pouzdanim saveznicima da napuste upravne odbore državnih kompanija, kao što je Rosnjeft.
Medvedev je bio iskren o problemima Rusije
Medvedev se predstavlja kao kandidat za promjene koji može ponuditi nadu za reforme ruske privrede, premda diplomate i analitičari smatraju da je šef Kremlja postigao malo od kako je položio zakletvu u maju 2008. godine.
Transparensi internašnal je prošlog oktobra označio Rusiju kao 154-tu od 178 najkorumpiranijih zemalja
Obraćajući se parlamentarcima u Kostromi, gradu 350 km sjeveroistočno od Moskve, Medvedev je bio iskren o problemima Rusije, kao što je korupcija, za koju je rekao da može jedino biti riješena kroz „stvaranje novog političkog razumijevanja“.
Medvedev je više puta govorio o borbi protiv korupcije, ali se vjeruje da je Rusija korumpiranija sada nego kada je došao na funkciju.
Transparensi internašnal je prošlog oktobra označio Rusiju kao 154-tu od 178 najkorumpiranijih zemalja, zajedno sa Kambodžom, Kenijom i Laosom. To je najniže mjesto za Rusiju od početka objavljivanja indeksa percepcije korpucije 1995.
Godine 2010. bila je na 146. mjestu.
Rusija: Izvještaj Amnesti internešnal politički pristrasan
Rusija je kritikovala godišnji izvještaj organizacije Amnesti internešnal o stanju ljudskih prava u toj zemlji, tvrdeći da je „politički pristrasan“.
„Autori izvještaja nisu uspjeli da izbjegnu političku pristrasnost i da demonstriraju objektivni, nepristrasni pristup u procjeni situacije“, navodi se u saopštenju koje je postavljeno na veb stranici Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
U izvještaju se navodi da su reforme šefa Dmitrija Medvedeva da Rusiju oslobodi od nasilne policije, nekažnjivosti i nepravednog pritvaranja spore i da je malo toga učinjeno kako bi se obuzdale česte zloupotrebe prava.
„Željeli bismo da istaknemo“, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova, „da je neprihvatljivo koristiti dijalog o ljudskim pravima kako se izvršio politički pritisak na određene države, stvarajući iskrivljeni pogled međunarodne zajednice na napore nacionalne vlade u sferi ljudskih prava“.
Bonus video: