Za kupovinu oružja i vojne opreme prošle godine u svijetu je izdvojeno rekordnih 1,6 biliona dolara, saopštio je Međunarodni institut za mirovna istraživanja u Stokholmu (SIPRI).
Navodi se da su troškovi naoružanja realno povećani 1,3 odsto i da su usporenije rasli u odnosu na prethodnu godinu, u periodu privrednog posrtanja izazvanog finansijskom krizom koja je pogodila vojne budžete.
Institut podsjeća da su globalna izdvajanja za nabavku oružja povećana 2009. godine 5,9 odsto, navodeći da u mnogim slučajevima, pad ili usporen rast predstavlja odgođenu reakciju na globalnu finansijsku i ekonomsku krizu koja je buknula 2008. godine.
Nabavka oružja u Evropi pala je 2,8 odsto, na oko 382 milijarde dolara, nakon što su vlade mnogih zemalja preduzeli mjere za obuzdavanje ogromnog budžetskog deficita, prenosi Tanjug.
Najmanje se trošilo u Grčkoj
Najveće kresanje izdataka za naoružanje zabilježeno je u manjim privredama u centralnoj i istočnoj Evropi, u krizom pogođenim zemljama na jugu Evrope, kao što je Grčka.
Dalja kresanja vojnih troškova očekuje se u većini evropskih zemalja u ovoj i narednim godinama, ali će taj trend najvjerovatnije ostati relativno umjeren u zemljama koje najviše troše na oružje, ocijenio je Institut.
SAD, koje su angažovane na skupim vojnim operacijama u Avganistanu i Iraku, povećale su izdvajanja za nabavku oružja 2,8 odsto, na 696 milijardi dolara, oko šest puta više od Kine, drugog najvećeg kupca naoružanja na svijetu, ispred Britanije, Brazila, Francuske i Rusije.
Globalni vojni izdaci prošle godine rasli su po najnižoj stopi od 2001. zbog privredne krize koja je pogodila vojne budžete.
Region koji je prošle godine najviše povećao vojne troškove je Južna Amerika, sa rastom od 5,8 odsto, kada je za oružje izdvojeno 63,3 milijardi dolara.
Najveće kompanije u Aziji
Zemlje na Bliskom istoku potrošile su 111 milijardi dolara na oružje prošle godine, 2,5 odsto više nego 2009., a najveći potrošač u regionu je Saudijska Arabija.
U Africi, izdvajanja za oružje porasla su 5,2 odsto, na 30,1 milijardu dolara, a najveći kupci su Alžir, Angola i Nigerija, glavni proizvođaci nafte.
Na SIPRI listi deset najvećih prodavaca naoružanja i vojne opreme je sedam kompanija je iz Sjedinjenih Američkih Država - Lokid Martin, Boing, Nortrop Graman, Dženeral dajnamiks, Rejteon, L-3 komjunikejsns i Junajted tehnolodžiz.
Deset kompanija sa liste 100 najvećih prodavaca, nalazi se u Aziji, uključujući četiri u Japanu i tri u Indiji, dok je sedam smješteno na Bliskom istoku, od kojih tri firme imaju sjedište u Izraelu.
Bonus video: