Dobitnica Nobelove nagrade za mir i aktivistkinja za prava žena Malala Jusafzai rekla je danas da će nastaviti da se bori za obrazovanje djevojčica u Pakistanu.
Na prijemu kod pakistanskog premijera Šahida Hakana Abasija, Jusafzai je rekla da je veoma srećna što je ponovo u Pakistanu, prvi put poslije 2012. kada su joj talibani pucali u glavu zbog aktivizma.
Takođe, navela je i da je, otkako je morala da napusti domovinu, uvijek razmišljala o povratku.
Abasi je rekao da je srećan da joj poželi dobrodošlicu kući i da je terorizam u Pakistanu eliminisan.
Jusafzai vratila se rano danas u Pakistan, prvi put otkako su talibani pucali u nju 2012. zbog zalaganja za obrazovanje djevojčica.
Jusafzai (20) su na aerodromu dočekale stroge mjere obezbjeđenja. Lokalna televizija ju je snimila s roditeljima u aerodromskom restoranu prije nego što je otišla u konvoju od 15 vozila, s teško naoružanim policajcima.
Ona će se kasnije danas sastati s pakistanskim premijerom. Njen povratak u Pakistan je bio tajna i ne zna se koliko će dugo biti u Islamabadu i da li planira odlazak u rodni grad Svat, gdje su je talibani napali.
Malala je imala 14 godina, ali je već bila poznata po aktivizmu, kada su talibani ušli u školski autobus kojim se vozila, tražili je i pucali joj u glavu. Tom prilikom je povrijeđeno još dvoje učenika, a ona je u kritičnom stanju prebačena u Ravalpindi a zatim u Birmingem u Velikoj Britaniji.
Nobelovu nagradu za mir je dobila 2014, zajedno s indijskim aktivistom za dječja prava Kajlašom Satjartijem, a prilikom dodjele je rekla da je "obrazovanje jedan od životnih blagoslova, i jedna od životnih potreba".
Govorila je i pred Ujedinjenim nacijama, i zadivila svijet elokvencijom i posvećenošću promovisanju obrazovanja djevojčica putem fondacije Malala, knjige, susretima s izbjeglicama i drugim vrstama aktivizma.
U Pakistanu, međutim, neki je osuđuju kao glasnogovornika zapada a neki navode da je napad na nju bio isceniran.
Bonus video: