Aktivnost sezonskog virusa u Crnoj Gori se bliži epidemijskom pragu, ali to nije novina s obzirom na dosadašnja iskustva i doba godine, saopštila je juče Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Do sada, u Crnoj Gori su registrovana tri smrtna slučaja, dok je kod 127 osoba laboratorijski potvrđena infekcija i to dominantno virusom A H1N1 i u nekoliko slučajeva virusom A.
Prema rasploživim epidemiološkim podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), u Evropi je aktivnost sezonskog gripa široko rasprostranjena posebno u zemljama sjeverne i zapadne Evrope, saopštila je ta organizacija.
Tokom januara, kada je i zabilježen najveći broj oboljelih, registrovana su tri virusa: A H1N1, B i A H3N2, od kojih je prvi, poznatiji i kao novi, meksički ili svinjski grip najdominantniji. SZO ne očekuje da će ove godine slučajevi obolijevanja od nobog gripa biti komplikovaniji u odnosu na prethodnu godinu
“U suštini, u ovom trenutku nema razloga za paniku”, piše u saopštenju.
SZO je saopštila da za novim gripom slijedi najčešće obolijevanje od virusa influence B , dok se obolijevanja od A H3N2 bilježe sporadično. “Registrovani sojevi virusa influence koji su u cirkulaciji su pokriveni ovogodišnjom trovalentnom vakcinom protiv sezonske influence”, saopštila je SZO, a ovo su ranije potvrdili i nadležne organizacije u Crnoj Gori .
U Crnoj Gori najviše oboljeli mladi
Među potvrđenim slučajevima gripa A H1N1 u Crnoj Gori ima najviše oboljelih starosti od 20 do 39 godina, a zatim od 0-19 godina. “Stariji rjeđe obolijevaju, ali imaju veći rizik za razvoj teškog oblika influence ukoliko obole”, saopštila je SZO.
Institut za javno zdravlje Crne Gore je ranije saopštio da se virus A H1N1 ove godine smatra sezonskim.
Eksperti SZO su kazli da je i u Crnoj Gori, kao i u Evropi registrovana pojačana aktivnost virusa sezonskog gripa, te da se prema njihovim podacima nedjeljno registruje blizu 600 slučajeva, uključujući i obolijevanja sličnih njemu.
Dr Boban Mugoša je ranije “Vijestima” objasnio da je formula SZO za proglašavanje epidemije 100 oboljelih na 100.000 stanovnika, što bi u slučaju Crne Gore značilo 650 oboljelih na 650.000 u toku jedne sedmice (od nedjelje u ponoć do naredne nedjelje u ponoć). On je tada kazao da se registruju i slučajevi prijavljeni ljekaru kojima je stanje slično gripi, ali da se testiraju samo najteži, jer je dokazivanje skupa procedura.
Iako se tokom prošlogodišnje epidemije virusa novog gripa govorilo o mogućnos tima njegove mutacije, SZO za ovu godinu ne bilježi takve podatke “ tako da nema razlika u virološkom i epidemiološkom smislu u odnosu na ono što je zabilježeno tokom trajanja pandemije”.
Kraj pandemije virusa A H1N1 je zvanično objavljen 10. avgusta 2010. godine,a u toku je post - pandemijska faza. Ovo znači da će virus i dalje biti prisutan, a stručnjaci, na osnovu iskustva očekuju se da će se virus ponašati poput virusa sezonskog gripa i da će biti u cirkulaciji i u narednih par godina.
Preporuke SZO
1. Izbjegavanje prostorija u kojima boravi mnogo ljudi
2. Izbjegavanje ljubljenja i rukovanja prilikom pozdravljanja
3. Pokrivanje nosa i usta pril ikom kašljanja i kijanja maramicama za jednokratnu upotrebu
4. Redovno provjetravanje prostorija
5. Korišćenje zaštitnih medicinskih maski kada se nalazite u prisustvu oboljelih osoba
6. Korišćenje vlažnih maramica i gelova za suvo pranje ruku kada niste u mogućnosti da ih operete toplom vodom i sapunom
SZO je početkom decembra prošle godine uputila nacionalnim zdravstvenim vlastima preporuke da upozore izabrane ljekare, bolnice i odjeljenja za intezivnu njegu da se može očekivati porast pacijenata oboljelih od sezonskog gripa. “Naglašeno je da kliničari treba da iniciraju liječenje pacijenta oboljelog od sezonske influence kada na osnovu kliničkih simptoma sumnjaju na oboljenje bez potrebe sprovođenja brzih dijagnostičkih testova ili čekanja da se prisutvo virusa laboratorisjki potvrdi”, piše u saopštenju SZO.
Ovogodišnja vakcina najbolja zaštita
Ovogodišnja trovalentna vakcina protiv sezonskog gripa sadrži soj virusa A H1N1, kao i druge sojeve sezonskih virusa (A/H3N2 i B) i preporukama SZO pruža najširu zaštitu protiv sezonskog gripa. “Budući da se virus influence A stalno mijenja, SZO svake godine licencira novu vakcinu. Ne treba zaboraviti da nijedna vakcina ne štiti 100 odsto.
Vakcina protiv sezonske influence štiti zdrave i mlade osobe do 95 odsto, dok je kod osoba koje pate od raznih hroničnih bolesti oštećen i imunološki sistem pa im organizam ne može proizvesti dovoljno antitijela. U prosjeku, vakcina ih štiti od 40 – 80 odsto.
Dakle, činjenica je da upravo oni koji su najosjetljiviji i najizloženiji komplikacijama od virusa influence imaju i najlošiji odgovor imunološkog sistema na vakcinaciju”, piše u saopštenju SZO. Epidemiolozi su saopštili da je veoma važno da se vakcinišu osobe sa hroničnim poremećajima plućnog i kardiovaskularnog sistema, metaboličkim poremećajima, uključujući prije svega šećernu bolest, poremećajima rada bubrega, osobe sa oslabljenim imunitetom…
Vakcinacija se savjetuje i osobama starijim o d 65 godina, odojčadi i djeci mlađoj od 2 god, trudnicama i gojaznim osobama. Vrijeme neophodno za sticanje imuniteta je dvije do tri nedjelje po primanju vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi od šest do 12 mjeseci. Otuda i potreba za sprovođenjem vakcinacije na godišnjem nivou
Stanje u Crnoj Gori
Od gripa se liječi 40 pacijenata Podgorica – Podgoričanin, star 83 godine, preminuo je u četvrtak veče u Kliničkom centru, sa potvrđenim virusom gripa A. Iz te ustanove su juče saopštili da je pacijent primljen 23. decembra prošle godine u Kliniku za ortopediju i traumatologiju zbog preloma desne potkoljenice koja je operisana. "Pri prijemu kod pacijenta je dijagnostikovana upala pluća.
U postoperativnom toku došlo je do pogoršanja opšteg stanja zbog popuštanja srca i pluća te je preveden na Internu kliniku. I pored intenzivnog nadzora i liječenja smrtni ishod nastupio je 20. 01. 2011. godine oko 20 časova“, saopšteno je iz te ustanove.
Kod tog pacijenta je 17. januara potvrđen sezonski grip A. U Kliničkom centru Crne Gore se liječi 40 pacijenata sa potvrđenim prisustvom virusa A i virusom A H1N1. "Tri pacijenta, smještena u Intenzivnoj jedinici Interne klinike životno su ugrožena. Ostali su za sada stabilnih vitalnih parametara", saopšteno je iz KC.
Bonus video: