Moćni ciklon "Fani" pogodio je obalna područja istočne Indije, uz obilnu kišu i vjetrove snage do 200 kilometara na sat, ali za sada nema izvještaja o stradalima na područjima sa kojih je evakuisano najmanje milion ljudi.
Danima je rasla snaga ciklona u sjevernim djelovima Bengalskog zaliva, prije nego je udario obalu savezne države Odiše oko 8 sati po lokalnom vremenu, saopšteno je iz Indijske metereološke kancelarije (IMD).
Država je u posljednja 24 sata, evakuisala preko milion ljudi iz najranjivijih mjesta uz nisku obalu, napisao je premijer Odiše Naven Patnaik na Twitteru.
Skoro 60 kilometara od obale, jaki vjetrovi su iščupali drveće i električne stubove u glavnom gradu pogođene savezne države.
Škole i fakulteti u Odiši su takođe prekinuli s radom. Više stotina pripadnika timova za spašavanje raspoređeno je u Odiši, a ljekarima i drugom medicinskom osoblju rečeno je da odlože godišnje odmore do 15. maja.
Sezona ciklona u Indiji može da traje od aprila do decembra, praćena snažnim olujama koje pogađaju obalne gradove i uzrokuju ljudske žrtve, nanose štetu usjevima i imovini u Indiji i susjednom Bangladešu.
Tehnološki napredak je pomogao metereolozima u predviđanju pa su vlasti postale mnogo bolje u pripremama za snažne oluje i u smanjivanju broja žrtava, prenosi agencija Hina.
Super-ciklon je trideset sati harao obalom Odiše 1999. godine, kada je stradalo 10.000 ljudi, dok je 2013. godine masovna evakuacija gotovo milion ljudi, vjerovatno spasila hiljade života.
Cikloni uobičajeno gube snagu prelaskom na kopno.
Bonus video: