Već postoji oko milion ugroženih vrsta, ritam se ubrzava tako da je priroda koja omogućava život čovječanstvu osuđena na propast ukoliko se ne dogodi "duboka promjena" modela proizvodnje i potrošnje ljudske vrste.
U izvještaju bez presedana grupe stručnjaka UN o ekološkom sistemu, prikazana je sumorna slika budućnosti ljudske vrste čiji opstanak zavisi od prirode.
"Ugrožavamo same osnove naše privrede, načina opstanka, bezbjednosti hrane, kao i naše zdravlje i kvalitet života u cijelom svijetu", naveo je danas predsjednik grupe stručnjaka UN Robert Votson.
Prema njegovima riječima, 75 odsto kopnene životne sredine ugroženo je krčenjem šuma, intenzivnom poljoprivredom, rastućom urbanizacijom i rudnicima. Votson je dodao da je ljudskim aktivnostima ugroženo i 66 odsto morske sredine.
Rezultat je milion ugroženih životinjskih i biljnih vrsta od oko osam miliona na Zemlji, navodi se u izvještaju i dodaje da se narednih decenija predviđa nastavak takvog trenda ako se ništa ne preduzme.
Stručnjaci su dodali da čak i ako se poštuje sporazum o klimatskim promjenama, koji ima za cilj da zagrijavanje planete ne bude veće od dva stepena Celzijusa, promjene klime bi mogle da se nastave zbog drugih faktora.
U izvještaju se dodaje da su promjene neophodne u poljoprivredi ali i u potrošnji.
Stručnjaci su naveli da pozdravljaju sve veće pozive za promjene navika u ishrani, sa više povrća i manje mesa i mliječnih proizvoda koji imaju negativni uticaj na biodiverzitet, klimatske promiene i opšte zdravlje ljudi.
"Takve duboke promjene izazvaće otpor onih koji imaju direktne interese, ali takvo protivljenje treba da se prevaziđe zbog opšteg interesa", rekao je Votson.
Bonus video: