Zelenski u zamci između Trampa i Bajdena

Navodi da je predsjednik SAD vršio pritisak na lidera Ukrajine kako bi naudio demokratskom političkom protivniku ponovo pokrenuli priču o impičmentu
1411 pregleda 0 komentar(a)
Zelenski, Foto: Reuters
Zelenski, Foto: Reuters

Ukoliko istraga pokaže da je predsjednik Sjedinjenih Država Donald Tramp zaista vršio pritisak na ukrajinskog lidera da otvori istragu protiv bivšeg potpredsjednika SAD Džoa Bajdena, favorita za demokratsku predsjedničku nominaciju, onda je impičment jedina opcija, kazao je juče Adam Šif, predsjedavajući obavještajnog odbora Predstavničkog doma.

Tvrdnje da je Džo Bajden u martu 2016. godine dok je bio potpredsjednik SAD intervenisao u Ukrajini kako bi riješio pravne probleme njegovog sina Hantera i pritisak koji je Donald Tramp navodno vršio na ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog da istraži te navode, u srcu su novog skandala koji potresa Bijelu kuću.

„Vol strit žurnal“ i drugi američki mediji objavili su u petak da je Tramp u razgovoru od 25. jula u više navrata tražio od Zelenskog da otvori istragu o nepotkrijepljenim optužbama da je Bajden prijetio da će zadržati američku pomoć ukoliko istražitelj koji je radio na slučaju gasne kompanije sa kojom je bio povezan Bajdeonov sin ne bude otpušten.

Bajden je potvrdio da je želio da istražitelj bude otpušten, ali ne da bi pomogao svom sinu.

On je rekao da su američka vlada, Evropska unija i ostale međunarodne institucije takođe tražile smjenu istražitelja zbog toga što nije istražio velike korupcionaške slučajeve.

Reuters
Bajden je kazao da Tramp pokušava da mu ukalja ugled jer zna da će ga pobijediti na izborima(Foto: Reuters)

U maju ove godine, ukrajinski javni tužilac kazao je za agenciju „Blumberg“ da nema „nikakvih dokaza da su Bajdenovi učinili nešto nezakonito“.

Analitičari navode da su Zelenski i novo rukovodstvo u Kijevu sada praktično u zamci jer su se našli u centru bitke iz koje oni teško da mogu izaći kao pobjednici, jer koju god stranu da zauzmu rizikuju da ugroze odnose sa svojim najvažnijim saveznikom.

„Ovo je diplomatska katastrofa za naše odnose sa SAD”, kazala je Aljona Getmančuk, direktorka Centra nova Evropa u Kijevu. „Ne vidim kako da izađemo iz ovoga”.

Tramp i Zelenski bi trebalo da se sretnu ove nedjelje na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

Sporni razgovor iz jula je navodno tema žalbe zviždača iz obavještajne službe, koju Bijela kuća odbija da preda Kongresu, piše Rojters.

Mediji navode da je Tramp u razgovoru sa Zelenskim prijetio da će zadržati američku vojnu pomoć Ukrajini ukoliko ne ispune njegove zahtjeve.

Otprilike mjesec dana nakon razgovora dvojice lidera, na Trampov zahtjev odložena je isporuka vojne pomoći Ukrajini, koja se bori protiv proruskih separatista, u vrijednosti od 250 miliona dolara, navodi „Gardijan“.

Navodi da je Tramp vršio pritisak na jednog stranog lidera kako bi naudio svom političkom protivniku, ponovo su pokrenuli priču i impičmentu predsjednika SAD.

Adam Šif se do sada ustezao od poziva na impičment, ali su njegovi komentari za CNN pokazali da je promijenio stav, navodi Rojters.

„Ukoliko predsjednik zadržava vojnu pomoć i u isto vrijeme dok pokušava da primora stranog lidera da učini nešto nezakonito, da ukalja njegovog protivnika tokom predsjedničke kampanje, onda je impičment jedini adekvatan odgovor za tako loše ponašanje“, kazao je Šif.

Reuters
Sa Zelenskim pričao o korupciji: Tramp(Foto: Reuters)

Ostale demokrate, uključujući predsjedničku kandidatkinju Elizabet Voren i kongresmenku iz Njujorka Aleksandru Okasio Kortez, pozvale su demokratsko rukovodstvo da odmah zatraži proceduru impičmenta.

Tramp je juče kazao novinarima da je imao sjajan razgovor sa Zelenskim i da nema problem sa tim da njegov lični advokat, bivši gradonačelnik Njujorka Rudi Đulijani svjedoči pred Kongresom. Tramp je rekao da je u julu razgovarao sa Zelenskim o njegovim izborima i o tome da Amerika ne želi da njeni ljudi kao što su Bajden i njegov sin doprinesu korupciji koja već postoji u Ukrajini.

„Ne želim da povrijedim Bajdena, ali on je uradio veoma nepoštenu stvar“, kazao je juče Tramp.

Ministar inostranih poslova Ukrajine u petak je kazao da Tramp u razgovoru u julu, koji je okarakterisao kao „dug i prijateljski“ nije iznosio nikakve zahtjeve.

Mediji navode da je Tramp tražio od Zelenskog, komičara koji je nedavno pobijedio na izborima u Ukrajini, da razgovara Đulijanijem, koji je priznao da se zalagao za otvaranje istrage protiv Bajdena.

Đulijani je juče na Tviteru objavio da nije tačno pisanje medija da nema dokaza protiv Bajdena. „To je tipična laž. Trojica ukrajinskih istražitelja su snimljeni kako kažu da je slučaj odbačen zbog Bajdenovog pritiska. To su snimci koji su dostupni svim medijima.

Međutim to nijesu jedini dokazi. Tu su svjedoci, dokumenta i milioni depeša“.

Državni sekretar SAD Majk Pompeo takođe je juče kazao da treba otvoriti istragu o Bajdenu ukoliko dokazi pokažu da je nepropisno intervenisao kako bi zaštitio svog sina od istrage u Ukrajini. „Smatram da se potpredsjednik Bajden ponašao nedolično ukoliko je štitio sina i intervenisao kod ukrajinskog rukovodstva na nezakonit način. Smatram da treba to istražiti“, kazao je Bajden za ABC.

Demokratski senator Kris Marfi kazao je juče za NBC da je neopohodno da Kongres čuje zviždača. Ukoliko su optužbe tačne to je onda jasan slučaj za impičment, kazao je on.

Tramp je u subotu za Foks kazao da je zviždač vjerovatno „američki špijun... koji špijunira sopstvenog predsjednika“.

Procedura impičmenta u Kongresu može dovesti do smjene predsjednika, ali je demokratama potrebna podrška Trmpovih republikanaca koji kontrolišu Senat.

„Nema šanse da ubijedimo republikance u Senatu da počnu proceduru impičmenta“, kazao je Šif. „Oni su već pokazali da su spremni da nose teret predsjednika, ma koliko bio težak i prljav“. Prije nego demokrate krenu u proceduru impičemnta, oni moraju ubijediti „javnost da je to pravi trenutak za djelovanje“, kazao je Šif.

Tramp vjeruje da je nepobjediv

Napori Trampa i Đulijanija da utiču na novoizabranog ukrajinskog lidera pokazuju da je predsjednik SAD ubijeđen u to da je nepobjediv, navodi „Vašington post“.

Predsjednik SAD je prema pisanju američkog lista pokazao je da je spreman da koristi moć Sjedinjenih Država kako bi ukaljao ugled svog političkog protivnika i pritom je uvjeren da mu niko ništa ne može.

Pravni eksperti, po pisanju „Vašington posta“ smatraju nevjerovatnim to što je Tramp navodno tražio pomoć jedne strane vlade ubrzo nakon iscrpljujuće skoro trogodišnje istrage o uplitanju Rusije u predsjedničke izbore u SAD i navodnom dosluhu zvaničnika njegove kampanje sa Moskvom.

Na pitanje šta je Tramp naučio iz te istrage, Nik Akermen, bivši istražitelj slučaja Votergejt je kazao „Ništa. Nula“. „On smatra da je to potpuno u redu“, kazao je Akerman. „Ovaj čovjek nema nikakvih skrupula. Mislim da se neće zaustaviti ni na trenutak“.

Bonus video: