Među brojnim temama o kojima će lideri 29 zemalja članica NATO raspravljati je prvi put Kina i njen uspon, poručio je generalni sekretar Jens Stoltenberg pred početak samita.
„To nam istovremeno pruža mogućnosti ali i izazove i vidjeli smo uspon Kine, uključujući i investiranje u odbrambene sposobnosti. Kina je drugi najveći ulagač u odbranu u svijet poslije Sjedinjenih Država“, kazao je Stoltenberg, dodavši da je nedavno predstavila i nuklearno naoružanje.
Stoltenberg je pred početak Samita, koji se održava u Gruv hotel u Vatefordu, kazao je da je takođe prepoznat napredak saveznica po pitanju podjele tereta.
„Od 2016. Evrospke saveznice i Kanada su doodale 130 milijardi dolara u budžet odbrane. Ta brojka će porasti do 400 milijardi do 2024. To čini NATO jačim,“ kazao je on.
Među temama sastanka je i borba protiv terorizzma, kontrola naorućanja, odnosi sa Rusijom...
Upitan da prokomentariše navode francuskog predsjednika Emanuela Makrona, koji je juče ponovio da ostaje pri svojoj ranijoj izjavi, da je NATO u stanju moždane smrti, Stoltenberg je kazao da to nije slučaj.
"NATO je agilan, aktivan i NATO se adaptira. I NATO je najuspješniji savez u istoriji, zato što smo bili sposobni da se mijenjamo iznova iznova, onakako kako se i svijet mijenjao". kazao je on.
"I upravo smo implementirali najveće pojačanje naše kolektivne odbrane, sa većom spremnošću snaga, sa prisustvom u istočnom dijelu Alijanse po prvi put u našoj istoriji, i sa evropskim saveznicima koji sada više ulažu u odbranu. Nakon godina smanjenja budžeta, oni sada povećavaju budžete. Modernizovali smo NATO komandnu strukturu i vidimo da i SAD povećavaju svoje vojno prisustvo u Evropi."
Bonus video: