Bliskoistočnu inicijativu predsjednika SAD Donalda Trampa odbacuje 94 odsto Palestinaca, pokazuje ispitivanje javnog mnjenja objavljeno danas na Zapadnoj obali.
Anketa takođe pokazuje da je opala podrška za rješenje sukoba s Izraelom po modelu dvije države i da skoro dvije trećine anketiranih podržava oružanu borbu.
To je prvo objavljeno ispitivanje palestinskog javnog mnjenja nakon predstavljanja Trampovog plana 28. januara u Bijeloj kući.
Ono podriva tvrdnje Trampove adminstracije da se planu protivi uglavnom palestinsko rukovodstvo i takodje podstiče zabrinutost da bi primena tog predloga koji je uveliko u korist Izraela mogla podstaći novi ciklus nasilja.
Plan je na strani Izraela u odnosu na skoro sva najveća sporna pitanja decenijskog sukoba.
Njime se predviđa da Izrael anektira velike djelove Zapadne obale, uključujući sva jevrejska naselja u kojima žive stotine hiljada ljudi, a koja veći dio međunarodne zajednice smatra ilegalnim.
Palestincima se daje ograničena samouprava u nekoliko enklava povezanih putevima, mostovima i tunelima ali samo ako ispune dugu listu oštrih uslova.
Palestinsko rukovodstvo, koje je prekinulo veze sa SAD nakon što je Tramp u decembru 2017. godine priznao sporni Jerusalim kao glavni grad Izraela, u potpunosti je odbacilo plan.
Ispitivanje javnog mnjenja je pokazalo da se velika većina Palestinaca i na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze takođe protivi planu.
"Mislim da nikada nijesmo videli takav nivo konsenzusa u palestinskoj javnosti", rekao je Kalil Šikaki koji rukovodi centrom za ispitivanje javnog mnjenja.
On je rekao i da je podrška ideji o rješenju sukoba stvaranjem nezavisne Palestine uz Izrael opala na najniži nivo za skoro tri decenije otkako centar ispituje javno mnjenje.
Trideset devet procenata ispitanika se izjasnilo za takvo rješenje, a 59 odsto se usprotivilo.
Ispitivanje je pokazalo da je 64 procenta Palestinaca za povratak oružanoj borbi u odgovoru na plan.
Šikaki je rekao da je prethodno podrška za borbu bila tako visoka u najgorim danima drugog palestinskog ustanka, intifade, koja je trajala od 2000. do 2005. godine.
Palestinski predsednik Mahmud Abas se dugo protivio nasilju ali je zaprijetio da će prekinuti bezbjednosnu saradnju s Izraelom u odgovoru na plan, što bi mnogi Palestinci podržali ali sumnjaju da će se ostvariti.
Bonus video: