Nova proevropska koaliciona vlada Rumunije na čelu sa socijaldemokratskim premijerom Marselom Čolakuom je položila zakletvu u rumunskom parlamentu.
Polaganje zakletve i svečana prva sjednica kabineta uslijedili su pošto je parlament sa 466 mjesta odobrio novu vladu s 240 glasova za i 143 protiv, prenio je Rumunski servis RSE.
Predsjednik Klaus Johanis imenovao je Čolakua za premijera pošto su o vladajućoj koaliciji dogovor postigle tri prozapadne stranke s ciljem da spriječe ulazak u vladu ekstremno desničarskih grupa.
"Ulazite u težak period s novim obavezama", poručio je Johanis vladi u čestitki. "Želim vam da uspijete u svemu što ste zacrtali, ali, prije svega, želim da uspijete za Rumuniju i Rumune. Ljudi očekuju rješenja, stabilnost i vladu koja čvrsto održava putanju Rumunije".
Johanis je rekao da su svi s kojima je razgovarao tražili nastavak proevropskog puta Rumunije.
Vlada, koja uključuje pet novih ministara, formirana je u jeku političkih previranja podstaknutih otkrićima o zloćudnom uticaju Rusije koji je doveo do poništenja predsjedničkih izbora pošto je u prvom krugu pobijedio autsajder naklonjen Moskvi.
Čolaku je u saopštenju naveo da su članovi nove vlade svjesni duboke političke krize, dodajući da je to i "kriza povjerenja, a ova koalicija ima za cilj da povrati povjerenje građana, povjerenje naroda".
"Ovo neće biti lak mandat za buduću vladu", naveo je Čolaku.
U koalicionoj vladi je Emil Hurezeanu, bivši novinar RSE, koji će obavljati funkciju ministra inostranih poslova.
Stranke koje su zajedno osvojile nešto više od polovine poslaničkih mjesta na parlamentarnim izborima 1. decembra - ljevičarska Socijaldemokratska partija (PSD), Nacionalno-liberalna partija s desnog centra (PNL) i stranka UDMR etničkih Mađara - postigle su dogovor o koaliciji 10. decembra.
Taj dogovor je uslijedio pošto su uoči drugog kruga predsjedničkih izbora zakazanog za 8. decembar dali podršku kandidatkinji Eleni Laskoni naspram proruskog nezavisnog kandidata Kalina Đorđeskua, koji je odnio šokantnu pobjedu u prvom krugu 24. novembra.
Međutim, Ustavni sud Rumunije je 6. decembra poništio rezultate prvog kruga i naložio ponavljanje predsjedničkih izbora pošto je Vrhovni savjet odbrane skinuo tajnost s dokumenata koji navodno dokazuju da je Đorđeskuova predsjednička kandidatura potpomognuta kampanjom koju je vodio neimenovani "državni akter" uz pomoć platforme društvenih medija TikTok u vlasništvu kineske kompanije.
PSD i PNL, dvije stranke koje su dominirale rumunskom politikom od pada komunizma, takođe su formirale savez 2021, koji je postao nepopularan među biračima, što je tim dvijema partijama nagrizlo podršku, omogućivši uspon proruske, krajnje desničarske Alijanse za jedinstvo Rumuna, koja je završila na drugom mjestu na parlamentarnim izborima sa više od 18 odsto osvojenih glasova u odnosu na PSD koji je dobio 23 odsto.
Novi predsjednički izbori vjerovatno neće biti održani do početka sledeće godine, dok ostaje nejasno da li će stranke morati da predlažu nove kandidate ili će Đorđeskuu biti dozvoljeno da se ponovo kandiduje.
Jedan od prvih zadataka vlade biće da odredi datum za nove predsjedničke izbore.
Prošle nedjelje, gradonačelnik Bukurešta Nikusor Dan, koji je nezavisni političar , rekao je da će se kandidovati na predsjedničkim izborima.
Bonus video: