Šefovi italijanskih kriminalnih organizacija i ekstremni desničari koriste uticaj i profitabilne aktivnosti tvrdokornih "ultra" navijača u nekoliko italijanskih gradova, pri čemu mafijaši čak pokušavaju da preuzmu kontrolu nad manjim fudbalskim klubovima, navodi glavni italijanski tužilac za borbu protiv mafije.
Istraga tužilaca iz Milana i kancelarije nacionalnog tužioca za borbu protiv mafije otkrila je da su ultraske navijačke grupe Intera i AC Milana, dva najpoznatija italijanska kluba, navodno povezane s kriminalnim bandama.
Vođe ultrasa, povezane s članovima ozloglašene mafije Ndrangete, organizuju prevare s prodajom ulaznica i reketiranje na štandovima s pićem i parkiralištima oko stadiona San Siro, koje koriste oba kluba, navode tužioci.
Policija je u septembru uhapsila 19 istaknutih članova ultra grupa oba kluba u okviru istrage koja je dobila dodatni prioritet nakon ubistva Antonija Beloća, vođe Ndrangete i istaknutog ultrasa Intera, ispred bokserske teretane.
U dokumentu o hapšenju na 568 stranica, tužioci su pratili direktnu vezu između vođa Interove "Curva Nord" - glavne ultraske navijačke grupe italijanskog šampiona - i Ndrangete, najveće organizovane kriminalne grupe u zemlji.
"Inter kao klub se nalazi u podređenom položaju u odnosima s članovima Curva Nord", navodi se u dokumentu.
Naknadne istrage takođe su povezale jednog od vodećih ultra navijača AC Milana s navodnom trgovinom drogom i Ndrangetom.
Kriminalna infiltracija seže daleko izvan Milana, obuhvatajući brojne druge italijanske gradove, pri čemu mafijaši nastoje da steknu uticaj na navijače i klubove na svim nivoima profesionalnog fudbala, navodi se u dokumentima i izjavama dvojice tužilaca.
Inter i gradski rival AC Milan, oba u vlasništvu američkih investitora, izjavili su da sarađuju s vlastima.
"Želim da uvjerim sve naše navijače da smo mi oštećena strana, kako su vlasti već rekle", izjavio je u oktobru predsjednik Intera Đuzepe Marota.
AC Milan je naveo da je vlastima dostavio svu traženu dokumentaciju. "Nastavljamo da slijedimo uputstva stručnjaka iz tužilaštva kako bismo identifikovali i radili na oblastima u kojima je potrebno da intervenišemo", navodi se u saopštenju kluba.
Vojna kontrola
Većina italijanskih fudbalskih klubova ima podršku ultraskih navijačkih grupa, a njihove rituale kopiraju tvrdokorne navijačke grupe širom Evrope.
Ove grupe, koje potiču iz 1950-ih, odavno imaju nasilni element, sukobljavaju se s rivalskim bandama i dijele na niz zaraćenih frakcija.
"Stadion je mjesto gdje se dugo smatralo neophodnim tolerisati, a u najboljem slučaju obuzdavati primjere očiglednih nezakonitih radnji, kojima upravljaju organizovane grupe koje vrše gotovo vojnu kontrolu nad tribinama", kazao je Đovani Melilo, glavni tužilac za borbu protiv mafije i terorizma u Italiji.
On tvrdi da takve grupe koriste "zastrašivanje i nasilnu odmazdu" kako bi kontrolisale poslovne aktivnosti povezane s fudbalskim stadionima.
Melilo koordinira rad četvorice zamjenika tužilaca posvećenih otkrivanju veze između fudbala, organizovanog kriminala i političkog ekstremizma širom Italije.
"Istrage razotrkivaju interesovanje mafijaških grupa za preuzimanje kontrole nad fudbalskim klubovima, koje vide kao izuzetno sredstvo za širenje poslovanja", dodao je.
To je posebno izraženo u nižim ligama, gdje klubovi i dalje imaju značajne nivoe poslovnih aktivnosti, rekao je. Odbio je da identifikuje bilo koji klub jer su istrage u toku.
Ubistva u Milanu
Beloća je u septembru u očiglednom obračunu nožem ubio Andrea Bereta, 49-godišnji vođa Interovih ultra navijača, koji tvrdi da je djelovao u samoodbrani.
Bereta, koji se nalazi iza rešetaka i strahuje za svoj život, premješten je u zatvor van Milana i sarađuje s istražiteljima, prema riječima dva sudska izvora.
Dvije godine ranije, Vitorio Bojoki, 69-godišnji vođa Interovih ultrasa sa dugim kriminalnim dosijeom, ubijen je hicima ispred svoje kuće u zločinu koji ostaje neriješen.
Navijači Intera, koje je Rojters kontaktirao na stadionu San Siro prije utakmice Lige šampiona protiv njemačkog kluba RB Lajpcig krajem novembra, nerado su govorili o ultra navijačima.
Jedan stanovnik Milana, star 57 godina, koji je odbio da otkrije svoje ime, rekao je da je u određenim djelovima stadiona očigledna čudna atmosfera. "Ako odete na Curva Nord, vidjećete da ima svega: puši se droga, pije alkohol, ali iznad svega su tu palice. Ima ih mnogo više nego što je potrebno za udaranje u bubnjeve, a štapovi su takođe duži", rekao je.
"Ovo nije podrška: ovo je nasilništvo."
Antonio Rikjato, predsjednik Federacije italijanskih fudbalskih navijača (FISSC), odbacuje ideju da na stadionima postoje "zabranjene zone" za obične navijače. On je rekao da neke navijačke grupe pomažu da italijanski fudbal postane privlačniji za tržište.
"Postoje djelovi stadiona gdje je fudbal drugačije iskustvo nego u drugim zonama, i to je suštinski dio spektakla", rekao je.
Igrači i treneri pod pritiskom
Državni tužilac Melilo izjavio je da su igrači i treneri izloženi zastrašivanju od strane tvrdokornih navijača koji mogu da odrede pravac njihove karijere. "Odnos s ovim grupama se u nekim slučajevima smatra ključnim za budućnost klubova, trenera i igrača."
Dodao je da su ranije istrage o ovakvim odnosima pomogle u razotkrivanju skandala s klađenjem, ali da priroda modernog kockanja značajno otežava.
"U sistemu u kojem se ljudi klade čak i na broj kornera ili ofsajda u utakmici, mnogo je teže razumjeti šta se dešava", rekao je.
Umberto Kalkanjo, bivši fudbaler i predsjednik italijanskog udruženja fudbalera, rekao je da njegova organizacija već deceniju prati problem zastrašivanja kroz izvještaje pod nazivom "Fudbaleri pod paljbom".
"U posljednjih 10 sezona zabilježen je eksponencijalni porast incidenata, zastrašivanja, nasilja i prijetnji koje trpe fudbaleri, i to zaista pogađa sve lige", izjavio je.
U jednom incidentu pucano je na automobil Davida di Paskvalea, kapitena trećeligaškog tima Fođa, nakon što je njegov tim izgubio u plej-ofu u junu 2023. godine. Njegov džip, koji je bio prazan, bio je parkiran na stadionu kluba.
Istraga u Milanu pokazuje koliki stepen pristupa ultra navijači imaju dok pokušavaju da obezbijede dodatne ulaznice za velike utakmice, koje se mogu preprodavati po višestruko većoj cijeni od nominalne vrijednosti.
Interov ultras, Marko Ferdiko, pozvao je trenera Intera, Simonea Inzagija, na njegov mobilni telefon kako bi ga zamolio da se založi kod rukovodstva kluba da dodijeli više ulaznica grupi za finale Lige šampiona protiv Mančester sitija u Istanbulu u junu 2023. godine. Inzagi, koji nije pod istragom, dao je iskaz tužiocima kao svjedok u oktobru i rekao im da se nije osjećao ugroženim zbog tog poziva, naveo je jedan od pravosudnih izvora.
Iza tribina
Tužilaštvo takođe istražuje povezanost između ultrasa, neonacista i grupa zagovornika nadmoći bijele rase.
Prethodne istrage neonacista u Lombardiji kao i u regijama Veneto i Lacio, pokazale su da su mnogi od njih bili članovi ultra grupa. Zabrinutost zbog ovakvih navodnih veza naglašena je kada je grad Amsterdam zabranio navijačima rimskog Lacija prisustvo na utakmici Lige Evrope protiv Ajaksa 12. decembra.
"Navijači Lacija nisu dobrodošli u Amsterdam", saopštila je opština. "Rizik od ekstremno desničarskih, antisemitskih, rasističkih ispada i nereda je previsok".
Lacio je ove komentare nazvao "diskriminatornim i uvredljivim" i istakao da je rukovodstvo kluba uvijek nastojalo da se bori protiv rasizma.
Melilo naglašava da su ultrasi pogodni za eksploataciju od strane političkih ekstremista i organizovanog kriminala.
"To je evropski fenomen, ne samo italijanski, u kojem rastu prave paravojne milicije, spremne da se angažuju i za druge nezakonite svrhe, koje nemaju nikakve veze sa fudbalom", rekao je.
Prevod: N.B.
Bonus video: