Italijanski ljekari juče su su proslavili malu pobjedu u svojoj borbi protiv koronavirusa nakon što je 38-godišnji muškarac premješten iz intenzivne njege prvi put od kako je 21. februara test pokazao da je pozitivan na novi virus i postao „pacijent broj 1” u Italiji.
Međutim, u ostalim djelovima sjeverne Italije, virus se širi tolikom brzinom da ljekari situaciju porede sa trijažom u ratnim uslovima kada medicinski radnici odlučuju ko će preživjeti, ko će umrijeti a ko će dobiti pristup ograničenom broju kreveta na odjeljenjima za intenzivnu njegu.
„Naše kolege moraju da donose teške odluke”, kazao je doktor Gvido Đusteto, šef ljekarskog udruženja u sjevernom Pijemontu. „To su teške odluke koje se donose u vanrednim okolnostima u kojima nema dovoljno kreveta i ne mogu svi dobiti istu medicinsku njegu”.
Italijansko udruženje za anesteziologiju i intenzivnu njegu izdalo je 15 etičkih preporuka koje treba razmotriti prilikom odluke o prijemu na intenzivnu njegu tokom krize. Kriterijumi uključuju starosnu dob pacijenata i vjerovatnoću da će preživjeti. Ne radi se po principu „ko prvi dođe, prvi će biti i uslužen”.
Vlada Lombardije pokušava da poveća kapacitete odjeljenja za intenzivnu njegu, pretvarajući operativne i sale za oporavak u izolovane jedinice u kojima trenutno liječe 440 pacijenata u kritičnom stanju. Uspjeli su da obezbijede dodatnih 150 kreveta u protekle dvije nedjelje i očekuju još 150 tokom ove nedjelje. Međutim, to možda neće biti dovoljno. „Nažalost tek smo na početku”, kazao je za agenciju AP doktor Masimo Gali, načelnik za infektivne bolesti u bolnici Sako u Milanu. On je rekao da je broj zaraženih registrovan u Lombardiji posljednjih dana srazmjeran onome u Vuhanu u Kini krajem januara. U ponedjeljak veče italijanska vlada je iznenada uvela karantin u cijeloj zemlji, uvodeći najstrože kontrole u jednoj zapadnoj državi od Drugog svjetskog rata. Građanima je rečeno da ostanu kod kuće i izbjegavaju da putuju osim u hitnim slučajevima. Timovi policajaca patrolirali su juče širom Italije i obilazili kafiće kako bi se pobrinuli da su gosti na udaljenosti od jednog metra. Ulice Rima su bile tihe kao sredinom avgusta, kada Italijani idu na kolektivni odmor.
„Ovo je totalna katastrofa. Uništiće nas... više ljudi će umrijeti od ekonomske krize koju će izazvati ovaj karantin nego od virusa”, kazao je za Rojters Mario Monfreda, vlasnik elitnog restorana u Rimu. Prema nalogu vlade, kafići i restorani moraju biti zatvoreni do šest sati popodne.
Međutim, napredni sjeverni region Lombardije pozvao je na pooštravanje karantinskih mjera. „Ja bih zatvorio sve radnje. Zatvorio bih javni prevoz i tražio zatvaranje svih preduzeća koja nisu od suštinskog značaja za ekonomiju”, rekao je Atilo Fontanat, guverner Lombardije.
U Italiji je krajnje zabrinjavajuća stopa smrtnosti. Prema jučerašnjim podacima broj umrlih je 631 a 10.149 osoba je zaraženo, a to znači da je stopa smrtnosti na nacionalnom nivou preko 6 odsto, što je znatno više od 3 do 4 procenta koliko iznosi u drugim djelovima svijeta, uključujući i Kinu.
Doktor Đovani Reza, šef za infektivne bolesti u Nacionalnom institutu zdravlja kazao je da je razlog visoke stope smrtnosti činjenica da Italija ima najstariju populaciju nakon Japana, a da je prosječna starosna dob onih koji umiru od virusa 80 godina. Međutim virus ne zaobilazi mlade ljude. Neki od njih su na intenzivnoj njezi, uključujući i prvu osoba koja je bila pozitivna na virus. To je 38-godišnji mladić identifikovan kao Matija, koji prethodno nije bio u Kini. On je poznat kao „pacijent broj 1”.
U bolnici San Mateo u Paviji, ljekari su bili zadovoljni nakon što je Matija u ponedjeljak počeo samostalno da diše i on je prebačen na odjeljenje za poluintenzivnu njegu.
„Ova bolest dugo traje”, kazao je doktor Frančesko Mojoli, načelnik odjeljenja za intenzivnu njegu u bolnici San Mateo.
„Sada se nadamo da će činjenica da je mlad i u dobroj formi biti ključna za njegov povratak normalnom životu”.
On je testiran na koronavirus tek nakon što su doktori početkom februara saznali da se sastao sa čovjekom koji je bio u Kini. Međutim, on je do tada zarazio suprugu i njekoliko ljekara, medicinskih sestara i pacijenata u bolnici Kotonjo stvarajući, kako se u početku mislilo, žarišnu grupu u Italiji. Međutim, pošto se ispostavilo da je muškarac koji je boravio u Kini negativan na koronavirus, eksperti sada smatraju da je virus uveliko cirkulisao u Italiji najmanje od druge polovine januara.
Svjetska zdravstvena organizacija saopštila je da se osobe sa blažim simptomima oporavljaju za oko dvije nedjelje, dok ozbiljniji slučajevi mogu trajati do šest nedjelja. U kontinentalnom dijelu Kine, skoro tri četvrtine od preko 80.000 zaraženih se oporavilo od decembra.
Posjeta kineskog predsjednika Sija Đinpinga gradu Vuhan, epicentru epidemije, pokazatelj je da se Kina vraća u normalu nakon ekstremnih karantinskih mjera. U Vuhanu je zatvorena i posljednja od 16 privremenih bolnica koje su uglavnom korištene za smještaj pacijenata sa blažim simptomima.
U međuvremenu Italija postaje sve više izolovana dok se ostale evropske zemlje trude da zadrže epidemiju na tom poluostrvu.
Slovenački premijer Marjan Šarec juče je najavio da vlada planira da zbog straha od širenja koronavirusa zatvori granicu sa Italijom. Malta i Španija su najavile zabrane aviosaobraćaja iz Italije. Malta je odbila da primi još jedan kruzer, a “Britiš ervejz” je otkazo sve letove ka Italiji. Austrija je zabranila prelazak granice iz Italije svima koji nemaju ljekarsko uvjerenje da su zdravi. Britanija, Irska, Hong Kong i Njemačka su izdala uputstva građanima da ne idu u Italiju i pozvale svoje građane da napuste tu zemlju. Čak je i Vatikan postavio novu barikadu na Trgu svetog Petra.
„Bježite iz sjeverne Italije ukoliko se tamo nalazite. Ne znamo još koliko dugo će italijanske vlasti to dozvoljavati”, kazao je Erik Rasmusen, šef konzularne službe ministarstva inostranih poslova Danske.
Zaraženi vojni i politički lideri
Virus je stigao i do visokih nivoa vlasti. U Sjedinjenim Državama nekoliko uticajnih političara je u samoizolaciji, a sve veći broj vojnih i političkih lidera je pozitivan na virus. Načelnik generalštaba Poljske general Jaroslav Mika, kod kojeg je utvrđen virus nakon što se vratio sa sastanka u Njemačkoj.
Mnogi drugi zvaničnici su u samoizolaciji zbog moguće izloženosti virusu, uključujući i novog šefa kabineta predsjednika SAD Donalda Trampa, njemačkog ministra unutrašnjih poslova i norveškog ministra odbrane.
Donji dom španskog parlamentan otkazao je aktivnosti za ovu nedjelju nakon što se zarazio član desničarske partije Voks, a broj slučajeva u toj zemlji je porastao na 1600. U Francuskoj su zaraženi ministar kulture i nekoliko poslanika.
U Italiji Nikola Zingareti, guverner regiona Lacio koji je šef Demokratske partije, takođe se oporavlja od virusa. U međuvremenu, u Iranu su bolesna četvorica članova vlade i jedan poslanik.
Bonus video: