Zatvaranje privrede zbog pandemije koronavirusa šok je istorijskih razmjera zbog kojeg će nezaposlenost vjerovatno porasti na 16 odsto, a država biti prisiljena na dodatne podsticaje, upozorio je ekonomski savjetnik Bijele kuće.
"Situacija je zaista ozbiljna", konstatovao je juče savjetnik predsjednika Donalda Trampa Kevin Haset u emisiji This Week na televiziji ABC.
"Čini mi se da takav šok nikada nije viđen u našoj privredi. Svjedočićemo približavanju stope nezaposlenosti nivoima zabilježenim u Velikoj depresiji u 1930-im godinama", dodao je Haset.
"Mišljenja sam da će stopa nezaposlenosti skočiti vjerovatno na nivo od oko 16 odsot ili više u novom izvještaju o radnim mjestima u aprilu, koje će biti objavljeno 8. maja", rekao je Haset u Bijeloj kući, u obraćanju novinarima. Očekuje i da će pad BDP-a u drugom kvartalu biti "velika brojka".
Haset smatra da će "situacija u idućih nekoliko mjeseci izgledati strašno", prenosi Hina. "Svjedočićemo nezapamćeno lošim brojkama", rekao je aludirajući na američke privredne pokazatelje.
"Moraćemo osmisliti istinske, vrlo ozbiljne mjere kako bi ljudi ponovo postali optimistični", zaključio je Trampov savjetnik, dodajući da planiraju izbrusiti listu od pet do šest ideja koje će predstaviti Kongresu kako bi pomogli u sanaciji privredne štete.
Američke vlasti uvele su karantin širom zemlje, što je teško pogodilo privredu, uzdrmalo kompanije i izazvalo oštar skok nezaposlenosti. Od sredine marta rekordnih je 26,5 miliona građana podnijelo zahtjeve za isplatu naknade za nezaposlene, a maloprodaja, gradnja stanova i povjerenje potrošača redom trpe velike posljedice.
Američki BDP u drugom kvartalu bi mogao pasti 40 posto
Ugledna neprofitna organizacija CBO, koju čine nekadašnji čelnici odbora za budžet Predstavničkog doma i Senata, zvaničnici centralne banke i vladinog kabineta za reviziju, procjenjuje da će američki BDP u drugom kvartalu pasti gotovo 40 odsto. Nezaposlenost bi trebalo da dostigne vrhunac od 16 odsto u trećem kvartalu, a iduće će godine u prosjeku premašivati 10 odsto, procjenjuju u CBO-u. Prije pandemijskog šoka iznosila je 3,5 odsto, približivši se najnižem nivou u 50 godina.
Bonus video: