Trampovo ponašanje izaziva zabunu i užasavanje: Bijela kuća sve više liči na Balkan

Trampove poruke, posebno ona o ubrizgavanju dezinficijensa, privlače pažnju širom planete
11826 pregleda 7 komentar(a)
Sa predstavljanja zastave američkih svemirskih snaga, Foto: AP
Sa predstavljanja zastave američkih svemirskih snaga, Foto: AP
Ažurirano: 17.05.2020. 09:20h

Trampova administracija poručuje da Sjedinjene Države “predvode svijet” svojim odgovorom na pandemiju, ali ne izgleda da to ide u pravcu koji svijet želi da slijedi.

Širom Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike, stav o načinu na koji SAD upravljaju krizom koronavirusa je podjednako negativan i ide od užasavanja preko ismijavanja do saosjećanja, piše “Gardijan”.

Njegove poruke, posebno ona o ubrizgavanju dezinficijensa, privlače pažnju širom planete.

“Tokom više od dva vijeka, SAD su pobuđivale veoma širok spektar osjećanja u ostatku svijeta: ljubav i mržnju, strah i nadu, zavist i prezir, strahopoštovanje i ljutnju”, napisao je kolumnista “Ajriš tajms” Fintan O’Tul. “Ali, postoji jedna emocija koja nikad do sada nije usmjeravana prema SAD: sažaljenje”.

“Gardijan” piše da se “u državama poznatim po hroničnim problemima sa upravljenjem”, čude što su se SAD, izgleda, pridružile njihovim redovima.

Britanski list prenosi poruku koju je Esmir Milavić, urednik u Televiziji N1, uputio gledaocima ove nedjelje: “Bijela kuća je potpuno nefunkcionalna i ne govori jednim glasom”.

“Potpredsjednik ne nosi masku, predsjednik je nosi; neki članovi osoblja je nose, neki ne. Svako se ponaša kako želi. Kako vrijeme prolazi, Bijela kuća počinje sve više da liči na Balkan”, rekao je Milavić.

Povećana potražnja za pomoć u hrani: Juta
Povećana potražnja za pomoć u hrani: Juta(Foto: AP)

Dok raste broj žrtava kovida-19 u SAD-u, Trampove tvrdnje o globalnom liderstvu djeluju neubjedljivo. On je prošle nedjelje rekao republikancima da je imao seriju telefonskih razgovora sa Angelom Merkel, Šinzom Abeom i drugim svjetskim liderima koje nije imenovao, tvrdeći da “puno njih, skoro svi, rekao bih svi oni” vjeruju da su SAD predvodnik.

Nijedan od lidera koje je pomenuo nije rekao ništa što bi to potvrdilo, navodi “Gardijan”. Dodaje da su na svakoj prekretnici krize, evropski lideri bili zatečeni time što se Tramp nije konsultovao sa njima - kada je, na primjer, 12. marta ukinuo putovanja u SAD iz Evrope ne upozorivši Brisel.

Nedjelju dana kasnije, političari u Berlinu su optužili Trampa da “nije prijateljski” to što je ponudio “velike sume novca” kako bi privukao njemačku kompaniju koja proizvodi vakcinu da svoj istraživački ogranak preseli u SAD.

I Trampova iznenadna odluka prošlog mjeseca da ukine finansiranje Svjetske zdravstvene organizacije izazvala je šok. Šef diplomatije Evropske unije, Žozep Borel, bivši ministar spoljnih poslova Španije, napisao je na Tviteru: “Nema razloga opravdavati taj potez u trenutku kada su njihovi napori više nego ikad potrebni kako bi se pomoglo u obuzdavanju i ublažavanju pandemije koronavirusa”.

Anketa u Francuskoj prošle nedjelje je pokazala da je Merkelova svjetski lider kojem se daleko najviše vjeruje. Samo dva odsto vjeruje da Tramp vodi svijet u pravom smjeru. Samo Boris Džonson i Si Đinping ulivaju manje povjerenja.

Protest zdravstvenih radnika u Sijetlu
Protest zdravstvenih radnika u Sijetlu(Foto: AP)

Ispitivanje koje je ove nedjelje sprovela Britanska grupa za spoljnu politiku, pokazalo je da 28 odsto Britanaca vjeruje da se SAD ponašaju odgovorno na svjetskoj sceni, što je pad od 13 procentnih poena u odnosu na januar, a najviše su izgubili povjerenje konzervativni birači.

Dačijan Čološ, bivši rumunski premijer koji sada predvodi grupu Obnovimo Evropu u Evropskom parlamentu, izrazio je stav Evrope generalno ove nedjelje, kada je objavljena najnovija statistika o žrtvama u SAD.

“Komunikacione tehnike post-istine koje koriste desničarski populistički pokreti jednostavno ne funkcionišu u borbi protiv kovida-19. I vidimo da populizam košta života”, rekao je on za “Gardijan”.

“Gardijan” podsjeća da je odgovor “Amerika na prvom mjestu” koji slijedi Trampova administracija otuđio bliske saveznike širom svijeta.

Što se tiče Kanade, prelomna tačka je bila naredba Bijele kuće u aprilu da zaustavi pošiljku prijeko potrebnih zaštitnih maski N95 za kanadske bolnice.

Premijer Ontarija Dag Ford, koji je ranije nekoliko puta govorio u znak podrške Trampu, rekao je da je ta odluka isto kao da dozvolite da član vaše porodice “gladuje” tokom krize.

“Kada se otkriju karte, vidite ko su vam prijatelji. I mislim da je posljednjih nekoliko dana postalo veoma jasno ko su nam prijatelji”, rekao je Ford.

Nakon Trampovih komentara o izbjeljivaču, kolumnista italijanskog lista “Korijere dela sera”, Bepe Severnjini, kazao je u jednom TV intervjuu: “Pokušavati da proniknete u to kako Tramp razmišlja, teže je nego naći vakcinu za koronavirus. Prvo je donio odluku o izolaciji, a onda ohrabrio proteste protiv izolacije koju je promovisao. To je kao film Mela Bruksa”.

Protest protiv mjera izolacije u Olimpiji
Protest protiv mjera izolacije u Olimpiji(Foto: AP)

U nekoliko država, lokalne zdravstvene vlasti su osjetile obavezu da istaknu saopštenja kako bi opovrgli “zdravstveni savjet” koji dolazi iz Bijele kuće, u vezi sa ispijanjem dezinficijensa i uzimanjem hidroksihlorokina, antimalarika za koji je utvrđeno da nije efikasan protiv kovida-19 i da može biti smrtonosan.

Nigerijska vlada je izdala upozorenje da “ne postoje čvrsti dokazi da je hlorokin djelotvoran u prevenciji ili liječenju zaraze koronavirusom” nakon što su dvije osobe hospitalizovane zbog predoziranja tim lijekom u Lagosu.

Međutim, to nije bilo dovoljno da se spriječi petostruko povećanje cijene tog lijeka, koji se takođe koristi za liječenje lupusa i reumatoidnig artritisa.

I Trampova odluka da ne učestvuje u globalnoj inicijativi za pronalaženje vakcine naišla je na brojne osude.

“Ako postoji svjetski lider koji se može optužiti za loše upravljanje krizom, onda je to Donald Tramp, čiji je prvobitno ignorisanje kovida-19 možda koštalo hiljade američkih života”, napisano je u uvodniku konzervativnog lista “Estado de Sao Paulo” prošlog mjeseca.

U komentaru se navodi da je Tramp odlučio da ozbiljno shvati kovid tek pošto su ga “činjenice satjerale u ćošak”, i izražava šok zbog njegove odluke da ukine finansiranje SZO.

“Čak i prema standardima njegovog ponašanja, nivo bezobrazluka je zapanjujući za nosioca funkcije koja je, do samo prije nekoliko godina, smatrana modelom liderstva za demokratski svijet”, navedeno je u uvodniku.

Američki odgovor na pandemiju se nigdje ne kritikuje kao u Kini, što ne iznenađuje s obzirom na to da Tramp uporno ističe njenju krivicu za to što nije obuzdala epidemiju u ranim stadijumima. Pandemija je postala centralno poprište borbe za globalno liderstvo između jedne dokazane supersile i izazivača u usponu.

“Gardijan” navodi da je opipljiv osjećaj olakšanja među kineskim državnim komentatorima zato što su ispadi predsjednika SAD donekle preusmjerili ljutnju sa Pekinga.

Replika zgrade američkog Kapitola u Parku svijeta u Pekingu
Replika zgrade američkog Kapitola u Parku svijeta u Pekingu(Foto: AP)

“Samo podsticanjem Amerikanaca da mrze Kinu, oni mogu osigurati da javnost previdi činjenicu da su ruke Trampovog tima umrljane krvlju Amerikanaca”, objavio je list “Global tajms” na engleskom jeziku u uvodniku krajem prošlog mjeseca.

Urednik Hu Siđin je na Tviteru objavio: “Američki sistem je nekad bio privlačan za mnoge Kineze.

Ali, kroz pandemiju, Kinezi su vidjeli nesposobnost američke vlade u kontrolisanju epidemije, nepoštovanje života i otvorene laži. Malo je ostalo od političkog oreola Vašingtona”.

Zato što nije u potpunosti sarađivala sa SZO i zbog grube diplomatije, Kina nije stekla puno prijatelja, iako je slala medicinsku pomoć širom svijeta, piše “Gardijan”.

Međutim, njemački nedjeljnik “Špigl” tvrdi da je Tramp bez ičije pomoći uspio da poštedi Peking najgorih globalnih posljedica svojih propusta.

“Nakratko je djelovalo kao da će epidemija koronavirusa vratiti Kinu nekoliko svjetlosnih godina unazad”, objavljeno je u uvodniku tog časopisa.

“Ali, sada je predsjednik SAD taj koji mora dan za danom da objašnjava svijetu zašto njegova zemlja ne može da obuzda pandemiju”.

Za SZO desetina prethodne sume?

Tramp je juče rekao da njegova administracija razmatra brojne predloge o Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, uključujući onaj prema kojem bi Vašington uplaćivao deset odsto prethodne sume. On je u objavi na Tviteru naglasio da konačna odluka još nije donesena i da američko finansiranje globalne zdravstvene agencije ostaje zamrznuto.

Tramp je suspendovao američko finansiranje SZO 14. aprila, optužujuću tu agenciju UN da promoviše kineske “dezinformacije” o epidemiji koronavirusa i rekavši da će njegova administracija pokrenuti reviziju SZO. Zvaničnici SZO su odbacili te navode, a Kina tvrdi da je transparentna i otvorena.

Foks njuz je kasno u petak, pozivajući se na nacrt pisma, objavio da Trampova administracija planira da ponovo počne da djelimično finansira SZO i u visini doprinosa Kine.

SAD su bile najveći donator SZO. Ako budu uplaćivale koliko i Kina, to će iznositi otprilike desetnu prethodne sume od oko 400 miliona dolara godišnje, prenio je Rojters.

Superraketom protiv rivala

Predstavljajući zastavu novih svemirskih snaga, Tramp je u petak u Ovalnom kabinetu rekao da SAD razvijaju “fantastičnu” raketu da bi nadjačale vojne rivale uključujući Rusiju i Kinu.

“Nemamo izbora, moramo to da uradimo sa protivnicima koje imamo. Imamo, kako je ja zovem, fantastičnu raketu i jednu noć sam čuo da je 17 puta brža od onoga što oni trenutno imaju”, rekao je predsjednik.

“Tako je”, kazao je ministar odbrane Mark Esper, stojeći s Trampove desne strane.

Ruski predsjednik je najavio supersoničnu nuklearnu raketu koja može da putuje najmanje pet puta brže od zvuka.

SAD su prošle godine testirale svoju supersoničnu raketu, ali izgleda da je Tramp u petak aludirao na novu tehnologiju. Njegova retorika i povlačenje iz ključnih sporazuma izazvali su strah od nove trke u nuklearnom naoružanju. U izvještaju koji je objavljen ove nedjelje, detaljno je navedena ubrzana potrošnja SAD na nuklearno naoružanje.

Njegova želja da izgradi novu i kosmičku ruku američke vojske privukla je široke kritike i satiru.

Netfliks će uskoro emitovati komediju “Svemirske snage” sa Stivom Karelom i Džonom Malkovičem u glavnim ulogama.

Bonus video: