U prvom govoru o stanju nacije, američki predsjednik Donald Tramp pozvao na jedinstvo i pozvao demokrate na saradnju. Naglasio je da je američka ekonomija u velikom usponu i naredio da zatvor Gvantanamo nastavi da radi, što je protivno direktivi njegovog prethodnika. Govor koji je pratilo 40 miliona gledalaca trajao je sat i 20 minuta.
Ovo je naš novi američki trenutak, poručio je predsjednik SAD Donald Tramp u svom prvom govoru o stanju nacije.
"Nikada nije bio bolji trenutak da počnemo da živimo američki san. Ko god da ste i odakle god da ste ovo je vaše vrijeme. Ako vjerujete u sebe i Ameriku možete sanjati i biti šta god želite i zajedno možemo da postignemo apsolutno sve", rekao je Tramp, prenosi BBC.
Tramp je objavio da je odlučio da zatvor u Gvantanamu i dalje ostaje otvoren, što je još jedan u nizu poteza američkog predsjednika koji su u suprotnosti sa željama i odlukama njegovog prethodnika Baraka Obame.
Agencija AP ocjenjuje da se Tramp obraćao duboko podijeljenoj naciji i da je govor obilovao pohvalama na sopstveni račun i pozivima na optimizam u svjetlu rastuće ekonomije.
S druge strane, upozorenja je uputio na račun kriminalnih grupa, trgovine drogom i nasilnih imigranata koji u SAD žive ilegalno.
Mediji prenose da je Tramp Rusiju i Kinu okarakterisao kao suparnike SAD koji dovode u pitanje američke interese, privredu i vrijednosti.
"U svijetu se suočavamo sa otpadničkim režimima, terorističkim grupama i suparnicima kao što su Kina i Rusija koji predstavljaju izazov za naše interese, privredu i naše vrijednosti", kazao je Tramp.
On je pozvao republikance i demokrate da rade na postizanju kompromisa i isticao rezultate njegove administracije u privredi.
"Večeras sve pozivam da stavimo razlike na stranu, da nastojimo da nađemo zajednički jezik", rekao je Tramp u govoru pred Predstavničkim domom američkog Kongresa.
Ipak, tokom govora u kojem je pozivao na na jedinstvo dvije stranke bila je uočljiva podela između dvije strane - republikanci su bučno pozdravljali i aplauzom pozdravljali njegov govor, dok su demokrate uglavnom sjedele u tišini.
Što se tiče spoljne politike, Tramp je poručio da se obnavlja ugled i moć SAD.
Prema njegovim riječima, u borbi koalicionih snaga protiv Islamske države, Irak i Sirija su skoro potpuno oslobođeni.
Najavio je da će se nastaviti angažman SAD u Avganistanu i da se više neće javno najavljivati planovi ili rokovi povlačenja.
Dotakao se i Jerusalima, podsetivši da su u UN na desetine zemalja glasale protiv prava SAD da prizna taj grad za izraelsku prijestonicu i navodeći da od Kongresa želi odluku kojom će se osigurati da američka finansijska pomoć inostranstvu "uvijek služi američkim interesima i ide samo prijateljima, a ne neprijateljima Amerike".
Rukovodstvo Sjeverne Koreje je nazvao "izopačenim", a Amerikancima je poručio da bi nastojanje Pjongjanga da dođe do nuklearnih raketa moglo "vrlo brzo da zaprijeti" SAD i obećao da će nastaviti maksimalan pritisak kako se to ne bi dogodilo.
On se založio za modernizaciju i obnovu američkog nuklearnog arsenala, ali i izrazio nadu da SAD nikada neće morati da ga upotrebe.
Nuklearni kapaciteti SAD moraju da budu "tako moćni da odvrate od bilo kakvog čina agresije", naveo je Tramp.
"Možda će jednog dana doći magičan trenutak kada će se zemlje svijeta udružiti da bi eliminisale nuklearno oružje. Nažalost, još nismo do toga došli", ocijenio je Tramp.
Tramp je naveo da je predložio "pošten kompromis" za reformu imigracije i izrazio nadu da će dobiti podršku demokrata za usvajanje zakona u Kongresu.
Pozvao je i da se dodela viza za ulazak u SAD lutrijom zamijeni sistemom "utemeljenom na zaslugama", kao i da se zaustave imigracije putem porodičnih veza sem u slučaju supružnika i maloletne djece.
Bonus video: