Osamdeset godina nakon što je poslednji puta viđena, istočna američka puma, koja je nekada vladala Sjevernom Amerikom od Mičigena do Južne Karoline, proglašena je izumrlom i uklonjena je sa američke liste ugroženih vrsta.
Velike mačke, poznate kao kuguari, planinski lavovi ili panteri, živjele su na području svih saveznih američkih država istočno od rijeke Misisipi ali do 1900-ih su gotovo nestale zbog sistemskog ubijanja zamkama i lova, prema američkoj agenciji za riblji i životinjski svijet.
Agencija je 2011. počela sistemsko preispitivanje statusa istočnog kuguara, genetskog rođaka planinskih lavova koji još uvijek obitavaju u većini zapadnog dijela SAD-a, kao i male ugrožene populacije pantera na Floridi koje žive još samo na području močvara Everglejds.
Godine 2015. američki savezni biolozi zaključili su da nema nikakvih izgleda za pronalazak pume na području istočnog dijela SAD, pa nema potrebe za zaštitom koju pruža zakon o ugroženim vrstama.
Odluka o njihovu brisanju s liste postala je konačna u ponedjeljak, prenosi N1.
Istočni kuguari, koji su uglavnom lovili jelene bijeloga repa u šumama i obalnim područjima proglašeni su ugroženima 1973. iako ih u tom trenutku niko već 30-tak godina nije vidio.
Prema zapisima, poslednju pumu ubio je lovac u Mejnu 1938. godina.
Nakon toga pume koje su uočene na istoku SAD bile su 'posjetioci' dolutali sa zapada zemlje.
Usamljeni planinski lav ubijen je na autoputu u Konektikatu 2011. godine, nakon što je prešao hiljade kilometara od Južne Dakote, preko Minesote, Viskonsina i Njujorka, navela je savezna agencija.
Kuguari koji su mogli dosegnuti dužinu od gotovo 2,5 metra od glave do vrha repa i mogli težiti do 65 kilograma, nekad su bili najrasprostranjeniji kopneni sisari zapadne hemisfere, prije istrjebljenja i uništavanja njihovih staništa čime je njihovo životno područje bilo smanjeno za oko dvije trećine.
Grupe za očuvanje životinjskih vrsta saopštile su da će uklanjanje istočne američke pume s liste zaštićenih vrsta osloboditi prostor za države poput Njujorka, u kojem su planine Adirondak bile njihovo stanište da ih nasele rođacima sa zapada zemlje.
"Trebamo velike grabežljivce poput kuguara koji mogu da kontrolišu rast populacije jelena i time bolesti koje prenose krpelji i koje prijete ljudskom zdravlju, pa se nadamo da će ih zemlje na istoku i srednjem zapadu SAD naseliti", kazao je Majkl Robinson, zagovornik zaštite životinjskih vrsta iz Centra za bioraznoličitost.
Bonus video: