OEBS: Uslovi na izborima u Kirgistanu neravnopravni; Putin među prvima čestitao Žaparovu

"Ako Kirgistan hoće da bude na visini stremljenja svog naroda ka funkcionalnoj demokratiji neophodno je da uslovi budu ravnopravni za sve. To nije bio slučaj ovdje", naveo je OEBS u saopštenju, dodajući istovremeno da su izbori bili "dobro organizovani"

3512 pregleda 2 komentar(a)
Žaparov, Foto: Reuters
Žaparov, Foto: Reuters

Predsjednički izbori u Kirgistanu na kojima je sa ogromnom prednošću pobijedio populistički kandidat Sadir Žaparov nisu imali "ravnopravne uslove" za učesnike, saopštili su danas posmatrači Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS).

"Ako Kirgistan hoće da bude na visini stremljenja svog naroda ka funkcionalnoj demokratiji neophodno je da uslovi budu ravnopravni za sve. To nije bio slučaj ovdje", naveo je OEBS u saopštenju, dodajući istovremeno da su izbori bili "dobro organizovani".

Sadir Žaparov je izdržavao zatvorsku kaznu zbog uzimanja talaca kada su ga njegove pristalice oslobodile u oktobru za vreme nove krize u toj centralnoazijskoj zemlji sa burnom istorijom.

Iskoristio je krizu da dođe na vlast i postao prelazni šef države do predsjedničkih izbora održanih juče, na kojima je pobijedio sa gotovo 80 odsto glasova.

Njegov najbliži protivnik, nacionalista Adkan Madumarov, osvojio je manje od sedam odsto glasova, prema podacima kirgijske izborne komisije.

On je rekao da ne priznaje rezultate.

Istovremeno sa predsjedničkim izborima u zemlji se glasalo o odobrenju ustavnog amandmana kojim se osnažuju predsjednička ovlašćenja, opcija za koju se zalagao Žaparov.

Njegovi kritičari strahuju da mu je cilj da koncentriše vlast u stilu vođa u drugim zemljama regiona kao što su Kazahstan i Tadžikistan.

Tokom kampanje Žaparov je okupljao mase ljudi na stadionima, ali odbijao da učestvuje u televizijskim debatama.

Ankete su ukazivale na njegovu ubjedljivu pobjedu. Ruski predsjednik Vladimir Putin je bio među prvim vodjama koji je čestitao Žaparovu na pobjedi, navodeći da buduća saradnja između dvije zemlje ispunjava osnovne interese dva prijateljska naroda.

Stotine hiljada kirgiskih migranata živi i radi u Rusiji, i to je neophodan izvor prihoda za tu siromašnu zemlju koja nema prirodne resurse.

Rusija takođe ima vojnu bazu u Kirgistanu, bivšoj sovjetskoj republici.

Bonus video: