Gvatemala je najavila selidbu ambasade u Jerusalim čime će postati prva koja će slijediti predsjednika SAD Donalda Trampa koji je 6. decembra objavio priznanje Jerusalima kao glavnog grada jevrejske države i najavio preseljenje američke ambasade.
Predsjednik Gvatemale Džimi Morales je sinoć na Fejsbuku, poslije razgovora s premijerom Izraela Benjaminom Netanjahuom, objavio da je naložio Ministarstvu spoljnih poslova preseljenje ambasade.
Izrael i Gvatemala dugo imaju bliske veze, posebno vojne. Gvatemala kupuje izraaelsko oružje.
Gvatemala je do 1980. imala ambasadu u Jerusalimu, pa se preselila u Tel Aviv. Četiri godine kasnije Kostarika i Salvador vratili su ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim, pa su ih 2006. ponovo preselili u Tel Aviv.
Tramp je svojom odlukom o Jerusalimu prekinuo višedecenijsku politiku SAD. Iako je rekao da samo priznaje realnost i ne preodređuje rješenje, Palestinci smatraju da je stao na stranu Izraela.
Uprkos toj svojoj odluci o Jerusalimu, Tramp je odložio preseljenje američke ambasade iz Tel Aviva.
Nijedna zemlja nema ambasadu u Jerusalimu, a Češka je najavila da će razmotriti preseljenje.
Gvatemala je jedna od devet država koje su protekle nedjelje u Generalnoj skupštini UN glasale protiv neobavezujuće rezolucije osude Trampovog priznanja.
Rezolucija Generalne skupštine UN kojom je osuđena ta odluka Trampa, usvojena je sa 128 glasova "za" i devet "protiv" što se smatra pobjedom Palestinaca iako je na njihovu stranu stalo manje zemalja nego što se očekivalo.
Trideset pet članica UN se uzdržalo, a 21 nije glasala.
Uz Izrael, SAD i Gvatemalu, protiv te rezolucije su glasali Honduras, Maršalska Ostrva, Mikronezija, Nauru, Palau i Togo.
Bonus video: